SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın Mars fiyaskosu

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2011 11:21
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2011 11:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın Mars fiyaskosu
MOSKOVA (A.A) - Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden Mars'a gitmek üzere dün gece fırlatılan Rus uzay aracı Dünya'nın yörüngesinden ayrılamadı .
     Rus uzay ajansı Roskosmos Başkanı Vladimir Popovkin, bu sorunu çözmek için üç günleri bulunduğunu belirterek, "Motor çalışmadı. Uzay aracı güneş sisteminin yıldızlarına doğru yönlenemedi, ancak bataryaların hala çalışması sayesinde bu sorunu çözebilmek için üç günümüz bulunuyor" dedi.
     Uzmanların, uzay aracının bataryaları tamamen boşalmadan yeni bir uçuş programı yüklemek için üç günleri bulunduğunun altını çizen Popovkin, "Bunun bir başarısızlık olduğunu söylemeyeceğim. Bu beklenmedik bir durum, ama aşılabilir" diye konuştu.
     Rusya, Mars'ın uydularından Phobos'a numune alıp üç yıl içinde Dünya'ya getirecek uzay aracını dün gece fırlatmıştı.
     Rus uzay ajansı Roskosmos internet sitesi, Phobos-Grunt (Rusça Phoso-Yer) uzay sondasını taşıyan Zenit füzesinin Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden dün TSİ 22.16'da yapılan fırlatma işlemini canlı yayınlamıştı.
     Uzmanlar, Rusya'nın Mars'ın en büyük uydusu Phobos'a gönderdiği uzay aracıyla, uzun bir süredir Batılılara bıraktığı Kızıl Gezegen'in keşfine yeniden başlayarak gezegenlerarası seyahatlerde başarı kazanmak istediğini belirtiyorlar.
     Mars'a 6 bin kilometre mesafede yörüngede bulunan Phobos'un kökenini ve Mars'ın atmosferini inceleyecek Phobos-Grunt bunun için, numune toplamaya yarayacak bir bilimsel alet ve Dünya'ya dönüşü için modülün bulunduğu bir sondayı da beraberinde götürüyor.
     Rus uzay aracı bunun yanı sıra Mars'ın yörüngesine Çin'e ait Yinghuo-1 uydusunu yerleştirecek.
     Rusya için son derece önemli olan bu program, Kasım 1996'da fırlatılan Mars 96 uzay aracının başarısız olmasından bu yana ilk gezegenlerarası seyahat olacak.
     Kızıl Gezegen'e ilgisi son dönemde artan ve geçen hafta Mars yolculuğunun simülasyonu için 6 gönüllünün 520 gün süreyle kapatıldığı uzay aracı replikasından çıktığı Rusya, son başarılı gezegenlerarası uzay programını, 1986'da Venüs'ü ve Halley kuyrukluyıldızını keşif için gönderdiği Vega uzay araçlarıyla yerine getirmişti.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.