SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Türkiye’ye 3 helikopter sevk edecek

Rusya'nın Türkiye'ye bu yıl Ka-32A11BC tipi 3 adet yangın söndürme helikopteri sevk etmeyi planladığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2018 14:13
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2018 14:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Türkiye’ye 3 helikopter sevk edecek

Rusya’nın bu yıl 3’ü Türkiye’ye olmak üzere toplam 7 adet Ka-32A11BC çok amaçlı helikopter sevk edeceği belirtildi.

Rus Helikopterleri (Vertolyotı Rossii) şirketinden yapılan açıklamada: “2018 yılında yabancı müşterilere 7 adet çok amaçlı Ka-32A11BC helikopteri sevkiyatı yapılacak. Helikopterlerin üretimine Kumertau fabrikasında başlandı. Şimdilik üretimi tamamlanan ve sevkiyat için hazır hale getirilen ilk helikopter Türk Kaan Air şirketine verilecek. İkinci ve üçüncü helikopter yıl sonuna kadar gönderilecek” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce şirket, bu helikopterlerin Türkiye ve Tayland'a tedarik edilmesine ilişkin ilk sözleşmelerin imzalandığını duyurmuştu.

Şirketten yapılan açıklamada Türkiye’nin yanı sıra bu yıl Çinli United Helicopters şirketi ve Güneydoğu Asya ülkelerine de ikişer helikopter gönderileceği ifade edildi.

Konuyla ilgili yorumda bulunan şirketin Genel Müdürü Andrey Boginskiy “Ka-32A11BC helikopterlerinin bu ülkelerde ilk kullanma deneyimlerinin başarılı olacağında ve bunun gelecekteki sevkiyatlar için dayanak oluşturacağından eminim” diye konuştu.

Ka-32 helikopteri arama kurtarma, yangın söndürme, kargo taşıma, hasta ve yaralıların tahliyesi gibi eylemlerde, keşif ve destek uçuşlarında kullanılabiliyor. Günümüzde Ka-32’nin, özellikle A11BC modifikasyonunda Rusya, Kanada, İspanya, Portekiz, İsviçre, Çin, Güney Kore, Endonezya ve diğer ülkelerde kullanıldığı belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.