SON DAKİKA
Hava Durumu

TBMM Milli Savunma Komisyonu'ndan Ukroboronprom ve Antonov’a ziyaret

TBMM Milli Savunma Komisyon üyeleri Ukrayna savunma sanayi kuruluşu Ukroboronprom ve devlet uçak üretim şirketi Antonov’u ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2018 13:32
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2018 13:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TBMM Milli Savunma Komisyonu'ndan Ukroboronprom ve Antonov’a ziyaret

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Türkiye ile Ukrayna arasında her alanda gerçekleşen iyi ilişkilerin daha da üst seviyeye çıkmasını istediklerini söyledi.

Ukroboronprom Yönetim Kurulu Başkanı Roman Romanov’dan bilgi alan komisyon üyeleri, Antonov uçak fabrikasında, AN-178, AN-132D, AN-70 ve dünyanın en geniş gövdeli kargo uçağı AN-225 model uçaklarda incelemelerde bulundu. Ayrıca komisyon üyelerine Antonov’un ürettiği AN-BK-1 model insansız hava aracı tanıtıldı.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye ve Ukrayna’nın benzer özelliklere sahip olduğunu belirterek, her iki ülkenin de savunma sanayisini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı. AA’nın haberine göre, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan krizi hatırlatan Beyazıt, “Türkiye terörle mücadele ediyor. Ukrayna’nın da benzer sorunları var. Bu yüzden savunma sanayilerimizin güçlü olması lazım. Türkiye ile Ukrayna’nın ilişkileri sadece siyasi, ekonomik, kültür ve turizm alanında değil, savunma sanayisinde de çok iyi düzeyde. Ancak bu ilişkilerin daha da iyi düzeyde olmasını isteriz.” dedi.

Beyazıt, iki ülke arasında sayıları 40’ı bulan ortak çalışmaların daha hızlandırılmasını istediklerini ifade etti.

Türkiye ile Ukrayna’nın rakip değil dost ülkeler olduğunu söyleyen Beyazıt, “İlişkilerde hiçbir sorun yok. İlerde de sorun olması mümkün değildir. Güçlü yönlerimizi birleştirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Ziyarete, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın ve Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel katıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.