SON DAKİKA
Hava Durumu

2. Kırım Platformu Zirvesi başladı

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2022 14:24
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2022 14:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
2. Kırım Platformu Zirvesi başladı

2. Kırım Platformu Zirvesi bugün düzenleniyor. Çevrimiçi düzenlenecek zirveye yaklaşık 60 ülke ve örgütünün temsilcisi katılıyor. Etkinliğin açılışını Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy yaptı.

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı geniş çaplı işgal saldırısının devam etmesine rağmen Ukrayna, bugün Kırım Platformu Zirvesi’nin ikincisini düzenliyor. Savaş nedeniyle zirve, çevrimiçi şekilde gerçekleşiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=XXYyLME1z24

2. Kırım Platformu Zirvesi’nin açılışını Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy yaptı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu; Ukrayna’nın, Kırım’daki Rus işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.