SON DAKİKA
Hava Durumu

AB dışişleri bakanlarından Rusya'ya Ukrayna uyarısı: Siyasi sonuçları ve yüksek ekonomik bedeli olacak!

AB'den Rusya'ya uyarı Ukrayna'ya karşı saldırganlığın yüksek bedeli olacak

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2021 13:16
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2021 14:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB dışişleri bakanlarından Rusya'ya Ukrayna uyarısı: Siyasi sonuçları ve yüksek ekonomik bedeli olacak!

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Rusya'yı, Ukrayna'ya karşı olası saldırgan tutumunun yüksek bedeli olacağı konusunda uyardı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 2021'in son AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın bitiminde ele alınan konular hakkında açıklamalarda bulundu. Borrell, bakanların iki yaptırım paketi hakkında karar aldığını bildirdi. Borrell, bunlardan birinin Mali'de siyasi geçişi engelleyen kişi ve kuruluşları, diğerinin ise Libya, Suriye, Ukrayna, Mozambik, Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde faaliyet gösterdiği belirtilen Rus güvenlik şirketi Wagner'i kapsadığını ifade etti.

"RUSYA'NIN UKRAYNA'YA YÖNELİK HİBRİT SAVAŞI İSTİKRARSIZLIĞA YOL AÇIYOR"

Borrell, "Rusya'nın hibrit savaşı dünyada birçok yerde tehdit oluşturmakta ve istikrarsızlığa yol açmaktadır" diyerek, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri tahkimat yaptığını, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne tam destek verdiklerini vurguladı.

"RUSYA İÇİN BEDELİ OLACAK"

Bu konunun 16 Aralık'ta düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nde de ele alınacağı bilgisini paylaşan Borrell, şunları kaydetti:

"AB bakanlarının hepsi bugün şu konuda çok netti. Ukrayna'ya karşı herhangi bir saldırganlığın Rusya için siyasi sonuçları ve yüksek ekonomik bedeli olacaktır. Bu konuda küresel anlamda transatlantik ortaklarımız ve benzer düşünen ülkelerle koordinasyon içindeyiz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.