SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Başkanı Biden: Rusya, Ukrayna'yı daha fazla işgal kararı alırsa NATO karşılık vermeye hazır

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2022 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2022 10:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Başkanı Biden: Rusya, Ukrayna'yı daha fazla işgal kararı alırsa NATO karşılık vermeye hazır

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna krizi gündemine dair Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda NATO'nun karşılık vermeye hazır olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile dün Beyaz Saray'da görüştü. Görüşme sonrası Biden, Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında, gündemlerinde Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik tehdidine karşı ortak bir tutum sergilemek olduğunu belirtti.

BİDEN: RUSYA'YA KARŞILIK VERMEYE HAZIRIZ

Biden, ABD'nin Almanya ve diğer müttefik ve ortaklarıyla Ukrayna- Rusya krizine diplomatik çözüm arayışı içinde olduğunu vurgulayarak, "Rusya, Ukrayna'yı daha fazla işgal kararı alırsa, biz (karşılık vermeye) ortaklaşa hazırız, tüm NATO hazır." diye konuştu. Rusya'dan Almanya'ya doğal gaz taşımak için inşa edilen "Kuzey Akım 2" projesi konusunda, ''Başbakan Scholz'den güvence aldınız mı? Almanya bu projenin fişini çekecek mi?'' sorusuna Biden, şöyle yanıt verdi:

"KUZEY AKIM 2 ARTIK OLMAYACAK"

"Rusya (Ukrayna'yı) işgal ederse, bu tankların ve askerlerin Ukrayna sınırını geçmesi anlamına geliyor, Kuzey Akım 2 artık olmayacak, son vereceğiz. Söz veriyorum, bunu yapacağız.''

PUTİN'E UYARI

Öte yandan Biden, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin devasa bir hata olacağına ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in ağır bir bedel ödeyeceğine dikkati çekerek, "Putin'e hem şahsen hem telefonda çok açık bir şekilde söyledim, şimdiye kadarki en ağır ekonomik yaptırımları uygularız." diye konuştu. AA'nın dün aktardığı habere göre Biden, "Amerikan vatandaşları, Ukrayna'dan ayrılmalı mı?'' sorusuna da ''Ayrılmaları akıllıca olur ama diplomatlardan bahsetmiyorum." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.