SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'den 'Türkiye'ye yaptırım' açıklaması

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2019 22:56
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2019 15:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'den 'Türkiye'ye yaptırım' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü 'Türkiye'ye yaptırım' tartışması hakkında açıklamada bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının ardından uygulanması düşünülen ABD Yaptırımlarıyla ilgili, "Türkiye bugüne kadar Suriye'de IŞİD'le mücadelede çok çaba sarfetti. NATO müttefikine yaptırım uygulamak ciddi bir adım. Bakan ve Başkan bu konuda bir karara vardığında açıklarız" ifadelerini kullandı.

Ortagus, CAATSA'da (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele) belirli bir takvim olmadığını söylerken, "Türklerle bu konuyu görüşmeye ve endişemizi dile getirmeye devam ediyoruz. Bugün yaptırım konusunda açıklayacağımız yeni bir şey yok" derken, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Başkan'ın yaptırımlar konusunda belirli bir zamanda karar alması gerekmiyor. Şimdiye kadar attığımız adımlar önemi adımlar. Türkiye NATO müttefiki. Biz dışişleri bakanlığı olarak diplomasiyi ve ilişkileri korumaya çalışıyoruz."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin Suriye'de IŞİD'le mücadelede 'çok çaba sarfettiğini' söylerken "NATO müttefikine yaptırım uygulamak ciddi bir adım. Bakan ve Başkan bu konuda bir karara vardığında açıklarız" dedi.

Bu konunun 'kolay bir konu olmadığını' söyleyen Ortagus, "James Jeffrey'nin dosyasındaki en zorlu konulardan bir tanesi Türkiye'ye yaptırım. Türkiye'nin meşru kaygılarını giderip, yerel ortaklarımızı da koruyacak şekilde çözüm bulmak istiyoruz. Görüşmeler devam edecek. Çok hassas bir konu. Bölgede ABD askerleri var. Türkiye ile bu konuda çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.