SON DAKİKA
Hava Durumu

Ağır hasta Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov tutuklu kalmaya devam edecek

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, 12 Aralık 2018’den bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov'un tutuklanmasına karşı verilen itiraz dilekçesini reddetti.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2019 11:54
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ağır hasta Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov tutuklu kalmaya devam edecek

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, 12 Aralık 2018’den bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov'un tutuklanmasına karşı verilen itiraz dilekçesini reddetti.

Savunma tarafı Edem Bekirov’un kötüleşen sağlık durumunu gerekçe göstererek onun hakkında alınan tutuklama kararının ev hapsi kararıyla değiştirilmesini istemişti. Fakat sözde Yüksek Mahkeme, savunma tarafının başvurusunu reddederek önceki “mahkemenin” Bekirov hakkında aldığı tutuklama kararını onayladı.

EDEM BEKİROV'UN KIZI: "HİÇBİR İYİLEŞME YOK!"

Daha önce Edem Bekirov’un kızı Eleonora Bekirova Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, avukatın babasını 12 Nisan 2019 tarihinde ziyaret ettiğini bildirerek, “Hiçbir iyileşme yok. Göğsünün sol tarafında ağrılar başladı. Nefes darlığı çekiyor, şeker seviyesi hala yüksek, hala oturarak uyuyor, tansiyonu sürekli yükseliyor, dudaklarında ödem ve yaralar oluştu. Avukatın söylediğine göre babamın hastaneye yatırılması ve tıbbi bakıma alınması gerekiyor.” ifadeleri ile babası hakkındaki son durumu aktarmıştı.

http://qha.com.tr/haberler/siyasi-tutsak-edem-bekirov-un-saglik-durumu-kotulesiyor/20068/

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019'da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

http://qha.com.tr/kryim-tataryi/avukat-siyasi-tutsak-edem-bekirov-sadece-oturarak-uyuyabiliyor/11590/

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

http://qha.com.tr/haberler/edem-bekirov-un-esi-gulnara-bekirova-haykirdi-bu-bir-insanin-yavasca-yok-edilmesi/16183/

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.