SON DAKİKA
Hava Durumu

Akıncı: Rum tarafının olumsuz tutumu BM raporlarında görmezden geliniyor

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu Kıbrıs raporunu değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2019 18:34
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Akıncı: Rum tarafının olumsuz tutumu BM raporlarında görmezden geliniyor

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu Kıbrıs raporunu değerlendirdi.

http://qha.com.tr/haberler/bm-genel-sekreteri-guterres-in-kibris-raporu-taraflardan-umutluyum/21517/ CRANS-MONTANA SÜRECİNDE TÜRK TARAFININ ENGELLENMESİ RAPORA YANSIMADI!

Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 6 Ekim 2018-10 Nisan 2019 dönemini kapsayan raporunu değerlendirdiği yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk kurumlarının AB ile uyum çalışmalarının Crans-Montana sonrasında Rum tarafının engellemesi ile durmuş bulunduğuna dikkat çekerek raporda, bu konuların da görmezden gelindiğini ifade etti.

Akıncı ayrıca raporda, Rum tarafının olumsuzluğuna açıklıkla değinilmemesinin ciddi bir eksiklik olduğunu; Kıbrıs Türk tarafının olumlu tutumunun görmezden gelinmesinin de üzüntü verici olduğunu vurguladı.

http://qha.com.tr/haberler/bm-genel-sekreteri-guterres-in-kibris-raporu-taraflardan-umutluyum/21517/ "KIBRIS TÜRK TARAFINA YAPILMIŞ BİR HAKSIZLIK OLUŞTURMAKTADIR"

Guterres'in, her zaman beklendiği gibi taraflar arasında dengeli bir tutum izlemeye çalıştığını ifade eden Akıncı, “Genel Sekreteri temsilen temaslar yapmakta olan Sayın Lute’un çalışmaları henüz sona ermediğinden, bu tutumun gerekçesi anlaşılır olmakla birlikte; sonuç olarak Kıbrıs Türk tarafına yapılmış bir haksızlık oluşturmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

http://qha.com.tr/haberler/rum-lider-anastasiadis-kibris-ta-cozume-kendini-kapatti/18872/

Akıncı, raporda 11 Şubat 2014 belgesine ve 30 Haziran 2017 tarihli Guterres çerçevesine atıfta bulunulduğu ancak bu mutabakata karşı, tarafların konumuna değinilmediğini kaydetti.

Akıncı, “Bilindiği gibi Lute ile temaslarımızda referans kavramlarını oluştururken, Kıbrıs Türk halkının yetkilendirdiği lider olarak geçmiş mutabakatları, 11 Şubat 2014 belgesini ve sulandırılmaması kaydı ile 30 Haziran 2017 çerçevesini zemin olarak kabul ettiğimizi ifade etmekteyiz. Buna karşılık Rum tarafı siyasal eşitlik ve etkin katılım örneğinde olduğu gibi geçmiş mutabakatlardan çok önemli bir ilkeyi reddetmekte, bunun yanında 30 Haziran 2017 çerçevesi yerine mevcut olmayan bir 4 Temmuz 2017 çerçevesi koymaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

"TÜRK TARAFININ OLUMLU TUTUMUNUN GÖRMEZDEN GELİNMESİ ÇÖZÜME KATKI YAPMAMAKTADIR"

Raporda, Kıbrıs Türk tarafının olumlu tutumunun görmezden gelinmesinin de üzüntü verici olduğunu vurgulayan Akıncı, “Rum tarafının olumsuz tavırlarının BM raporlarında görmezden gelinmesi bilinmelidir ki Kıbrıs’ta çözüm çabalarına katkı yapmamaktadır” dedi.

http://qha.com.tr/haberler/rumlar-kibris-ta-cozumsuzlukten-yana/17237/

Akıncı, "Tüm bunlara rağmen Guterres raporunda, iki kesimli iki toplumlu Federasyonda siyasal eşitlik vurgusu, geçmiş mutabakatlara ve 11 Şubat belgesine atıfta bulunması ve aynı zamanda bir kez daha çerçevenin 30 Haziran 2017 tarihli metin olduğunun kayda geçmiş olması önemlidir" diyerek bu vurguların, Rum tarafına dolaylı yoldan da olsa mesaj verdiğine dikkat çekti.

Bunun yanında ucu açık süreçlerin artık geçmişte kaldığı ve sürecin çözüm odaklı olması gerektiğinin de belirtildiğini ifade eden Akıncı, bunun da Genel Sekreter’in, sürecin takvimli olması gerektiği konusundaki Kıbrıs Türk tarafının yaklaşımı ile aynı düşüncede olduğunu gösterdiğini vurguladı. 

“Tüm bunlar Kıbrıs Türk tarafı olarak ortaya koymakta olduğumuz istikrarlı ve tutarlı tavrın kabul gördüğü anlamındadır” diyen Akıncı, güven artırıcı önlemler konusunda da benzer dengeci tavrın sergilendiğini kaydetti.

http://qha.com.tr/haberler/atlantic-council-den-kibris-cozumu-icin-nato-teklifi/15270/

"TÜRK TARAFININ ÇÖZÜM İÇİN ELİNDEN GELENİ FAZLASIYLA YAPMASINA RAĞMEN BU TUTUM BÜYÜK BİR ADALETSİZLİK"

Akıncı, Kıbrıs Türk tarafı olarak yapıcı ve tutarlı tavırlarını sürdürmekte kararlı davranacaklarını ve Kıbrıs’ta kalıcı bir barışın, adil bir çözümün tüm taraflar için en hayırlı sonuç olacağının bilinci içerisinde olacaklarını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkına yıllardır uygulanan ambargoların haksızlığı ve gereksiz yere sürdürüldüğünün de artık anlaşılması gerektiğine dikkat çekerek, “Çözüm için elinden geleni fazlasıyla yapmış ve hâlâ yapmakta olan halkımıza karşı bu tutum büyük bir adaletsizlik anlamındadır” ifadelerini kullandı.

http://qha.com.tr/haberler/mustafa-akinci-kibris-turk-halkinin-siyasi-esitligi-olmazsa-olmazimiz/15250/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.