SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya Parlamentosunun sitesinde: Holodomor'un soykırım olarak tanınma dilekçesi

Almanya Parlamentosunun (Bundestag) resmi sitesinde Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında Holodomor olarak anılan suni açlığın Ukrayna halkına yönelik soykırım olarak tanınması için dilekçe yayımlandı.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2019 16:57
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya Parlamentosunun sitesinde: Holodomor'un soykırım olarak tanınma dilekçesi

Almanya Parlamentosunun (Bundestag) resmi sitesinde Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında Holodomor olarak anılan suni açlığın Ukrayna halkına yönelik soykırım olarak tanınması için dilekçe yayımlandı.

Dikekçede şu ifadelere yer verildi: “(Holodomor'u soykırım olarak tanıyan) Diğer 23 ülkenin yönetimleri gibi Almanya Federal  Meclisi de 1932-1933 yılları arasında gerçekleşmiş suni açlık olayının Stalin'in talimatıyla gerçekleştirilmiş Ukrayna halkının soykırımı olduğunu kabul etmelidir.”

Dilekçenin Alman milletvekillerinin değerlendirmesine sunulması için 50 bin oy gerekiyor. Dilekçe 27 Mayıs 2019 tarihine kadar imzalanabilecek.

http://qha.com.tr/haberler/turk-ogrenciler-holodomor-hakkinda-arastirma-projesi-yurutuyor/3614/ BAKAN KLİMKİN: “BU FELAKETİ HATIRLAMAYI HOLODOMOR KURBANLARINA BORÇLUYUZ”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Pavlo Klimkin Almanya’da ikamet eden Ukraynalılara dilekçeye destek çağrısı yaptı.

Bakan Klimkin çağrısında, “Ukrayna halkının felaketini hatırlamayı Holodomor’un masum kurbanlarına borçluyuz. Dünya Sovyet rejiminin kanlı cinayetlerini bilmeli ki günümüz Rus iktidarının Stalinist yansımalarını fark edebilsin.” diye kaydetti.

https://www.facebook.com/pavloklimkin.ua/posts/864779970536027?__xts__%5B0%5D=68.ARDIBu0vEM00Q4uIKNXSGpvmtcJTzOxEJRrvaPEt9IjPxkdC8oTVB8vVbEPMYcl1KJHOaydJYwKMXrVwMR5BnWf6vVBcBzmTfUCwgQTdObMDpCFnSzcnKPlvC5h8Wsr8Dza-vbyIoFD-Jc-ILc3e2r2-c7peGeda7EhMCl7vPW_LKx9wu0iqtV57eJX0i8-2m8Ekq4nDnWPXBbqN_mnoUozfvwQeYpLwODagSkbYUlk6psS5CYD8VxQUM1OGl4-joVCTBPrxz9_1hujukTpW276oQqULBUYjxqVKbM5KcLm4hq_mMKc1rMa-W0fxjIJ_mVc55MIcwCFhlVb8Splf6_o&__tn__=-R

1932-1933 Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde dönemin Komünist Parti lideri Josef Stalin tarafından uygulanan politikalarla toplu açlık meydana getirildi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, buna karşı Rusya Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

HER DAKİKADA 24 İNSANIN HAYATINI KAYBETTİĞİ FELAKET

Bilim insanlarının açıkladığı rakamlara göre Holodomor sırasında 3 ila 7 milyon insanın hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Haziran 1933'te her gün 34 bin kişinin, her saat 1440 kişinin ve her dakika 24 insaın hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bu ürkütücü bilanço, bir ülke nüfusu kadar insanın yarım yılda yok olduğunu gösteriyor. Neredeyse her Ukraynalı aile, fertlerinden birkaçını bu felaket sonucunda kaybetti.

Bu suçun boyutları ve sebepleri uzunca bir süre insanlardan ve dünya kamuoyundan saklanmaya çalışıldı. Sovyetler döneminde Holodomor ile ilgili herhangi bir hatırlama durumunda insanlara hapis cezası veriliyordu.

http://qha.com.tr/haberler/ruslarin-cogu-stalin-in-rusya-tarihindeki-rolunu-olumlu-olarak-degerlendiriyor/20877/

Holodomor suni bir şekilde bir milleti yok etmeye yönelik eylemler bütünüydü. Sovyet Rusya’dan ayrılmak istediği için Ukrayna’ya karşı uygulanan bir cezaydı ve Ukrayna halkını pasifize etmek hedeflenmişti.

Ancak, Ukraynalılar bu baskı ve acı ile dolu tarihi hafızasında diri tuttu. Ukrayna bağımsızlığını ilan ettikten sonra Ukraynalılar Holodomor kurbanlarını anma ve gündeme getirme fırsatı buldu. 26 Kasım 1998 tarihinde dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile Kasım ayının son Cumartesi günü "Holodomor Kurbanlarını Anma Günü" olarak ilan edildi. Ülkede, 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile, Holodomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi halinde ceza verilmesini öngören yasa kabul edildi.

16 ÜLKE HOLODOMORU SOYKIRIM OLARAK TANIDI

Ukrayna her yıl kasım ayının sonunda 85 yıl önceki faciada yaşamını yitirenleri anıyor.

Günümüzde 16 ülke; Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru Holodomor’u soykırım olarak tanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.