SON DAKİKA
Hava Durumu

Anzak'ların torunları Çanakkale'de

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2019 14:18
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 17:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Anzak'ların torunları Çanakkale'de

24-25 Nisan'da yapılacak Çanakkale Kara Savaşları'nın 104. yılı törenlerine katılmak üzere Çanakkale'ye gelen çok sayıda Anzak torunu, şehitlikleri anıt ve mezarları ziyaret etti.

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı bölgeyi rehberler eşliğinde ziyaret eden Anzak torunları, Kabatepe, Arıburnu Mezarlığı ile her yıl 24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleşen törenlerin ve Anzak çıkarmasının gerçekleştiği alanları gezdi.

ALAY ŞEHİTLİĞİ VE CONKBAYIRI

Arıburnu Mezarlığının yanındaki Atatürk'ün Anzak torunlarına hitaben 1934 yılında söylediği sözlerin yer aldığı kitabeyi inceleyen ziyaretçiler, savaşın en yoğun yaşandığı yerlerden Kanlı Sırt bölgesindeki Lone Pine Anıtı, 57. Alay Şehitliği ile Conkbayırı'nı da gördü.

Avusturalya'dan Çanakkale'ye gelerek atalarının 104 yıl önce savaştığı toprakları ziyaret eden 35 yaşındaki Travis Wood, bu topraklarda olmanın duygusunu yaşadığını söyledi.

'DOSTLUK VE BARIŞ İÇİNDE'

Wood, 104 yıl sonra bu topraklarda her şeyin çok güzel olduğunu belirterek, "Bölgenin törenler için dostluk ve barış içinde hazırlandığını görmek çok güzel." dedi.

Mustafa Kemal'in Arıburnu yazıtındaki sözlerinden duygulandığını ifade eden Travis Wood, "Burası çok sessiz, huzur dolu, rahat ve güzel bir yer. 9 ay kötü bir savaşın ardından bugün çok güzel bir yer burası." diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.