SON DAKİKA
Hava Durumu

Arnavut asıllı şarkıcı Dua Lipa mülteci kampını ziyaret etti

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2019 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 17:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Arnavut asıllı şarkıcı Dua Lipa mülteci kampını ziyaret etti

UNICEF destekçisi, Arnavut asıllı şarkıcı Dua Lipa, Lübnan'da UNICEF'in koruma altına aldığı çocuklarla buluştu.

İlk önce Filistinli öksüz ve yetimlerle bir araya gelen Dua Lipa, günlük hayatta yaşadıkları sorunlar hakkında çocuklardan bilgi aldı. Ardından gençlerle bir araya gelen Lipa, mültecilerin yaşadığı eğitim, iş ve fırsat engelleri hakkında konuştu.

"BİR GÖÇMEN AİLENİN ÇOCUĞU OLARAK…"

Filistinli mültecilerin kampının ardından Lipa, Beka Vadisi'nde Lübnanlı sivil toplum kuruluşlarının kurduğu Suriyeli mültecilerin kampına gitti. Suriyeli mültecilerin bulunduğu kampta açıklamalarda bulunan Lipa, "Özellikle bir göçmen ailenin çocuğu olarak, İngiltere'de doğmuş, hayallerini yaşama imkanı bulmuş biri olarak, bana bir şans verildiği için şanslı hissediyorum. Çünkü benim imkanım vardı ve her çocuğun bu imkanlara sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Herkes, istedikleri yerde gelişme ve kendilerini yetiştirme fırsatı bulmalı" ifadelerini kullandı.

MÜLTECİLERİN YARISI ÇOCUK

Lübnan'da 1 milyondan fazla Suriyeli mülteci bulunuyor. Mültecilerin yarısını oluşturan çocukların çoğu şiddete ve istismara maruz kalmış ve sağlık hizmetlerine ve eğitime erişme konusunda sıkıntı çekmeye devam ediyor.

11 YIL SONRA ANA VATANLARINA DÖNDÜLER

1992'de Balkanlar'daki iç karışıklıktan kaçan Kosovalı bir ailenin çocuğu olan Dua Lipa, 1995 yılında doğdu. Lipa ailesi anavatanlarından ayrıldıktan 11 yıl sonra ülkelerine dönme şansı bulmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.