SON DAKİKA
Hava Durumu

ASELSAN: Tüm zamanların en yüksek satış ve karlılığına ulaşıldı

ASELSAN’ın 2020 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre ASELSAN 1,8 milyar TL ile tüm zamanların en yüksek ilk yarıyıl karına ulaştı. Şirket, "Pandeminin olumsuz etkilerine rağmen tüm zamanların en yüksek satış ve karlılığına ulaştık. Başta çalışanlarımız olmak üzere bize güvenen tüm paydaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2021 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2021 11:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ASELSAN: Tüm zamanların en yüksek satış ve karlılığına ulaşıldı

ASELSAN’ın 2020 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı ve sonuçlara göre, ASELSAN 1,8 milyar TL ile tüm zamanların en yüksek ilk yarıyıl karına ulaştı. Şirket, "Pandeminin olumsuz etkilerine rağmen tüm zamanların en yüksek satış ve karlılığına ulaştık. Başta çalışanlarımız olmak üzere bize güvenen tüm paydaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

ASELSAN 24 Şubat 2021 tarihinde, 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı ve şirketin cirosu 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 24 büyüyerek 16 Milyar TL’yi aştı. Şirketin net kârı da geçen yıla göre, yüzde 33 artışla 4,5 Milyar TL seviyesine yükseldi. Tahsilatlarını ihracat kaynaklı gelirlerle yüksek oranda artıran ASELSAN, yılı kuvvetli nakit pozisyonu ile tamamladı.

ASELSAN'dan yapılan açıklamada, şirketin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) yüzde 38 oranında yükselerek 4 milyar TL ile rekor seviyeye ulaştı. FAVÖK marjı ise öngörülerin de üzerine çıkarak yüzde 24,4 ile şirket tarihinin en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

ASELSAN, İHRACATTA 1 MİLYAR DOLARLIK SİPARİŞ EŞİĞİNİ AŞTI

ASELSAN, salgın dolayısıyla ülkeler arası hareketliliğin tümüyle durduğu 2020 yılında ihracattaki koşusuna kesintisiz devam etti. Şirket 2020 yılı içinde 6 yeni ülke ile toplam 446 Milyon ABD doları tutarında sözleşme imzalayarak Türkiye'nin ihracat hacmine katkı sağladı. Yurt dışından yeni alınan siparişlerin katkısıyla yurt dışı bakiye siparişler 1 Milyar ABD doları eşiğini aşarak tarihi zirvesine ulaştı. Toplam bakiye siparişler de 9,5 Milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

GENEL MÜDÜR GÖRGÜN: ASELSAN DURMAZ, DURAMAZ

2020 yıl sonu finansal sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şunları kaydetti:

"Pandeminin olumsuz etkilerinin her alanda hissedildiği 2020 yılında ülkemiz için taşıdığımız sorumluluğun bilincinde olarak, 'ASELSAN durmaz, duramaz!' dedik ve faaliyetlerimize bir gün olsun ara vermedik. Salgının ilk etkilerinin görülmeye başladığı andan itibaren ASELSAN içinde çok etkin bir karar mekanizmasını hayata geçirdik. Bir taraftan Devletimizin ihtiyaç ve beklentilerini gözetirken, diğer taraftan da çalışanlarımızın sağlığı için her türlü tedbiri eksiksiz bir şekilde almaya çalıştık. 2020 yılında ASELSAN 3,3 Milyar TL seviyesinde Ar-Ge harcaması yaparak Teknoloji ve Ar-Ge alanındaki faaliyetlerini artırarak devam ettirdi. ASELSAN’a ürün ve hizmet sağlayan 4 bini aşkın tedarikçimizin pandemiden olumsuz etkilenmemesi için finansal ve operasyonel tüm imkânlarımızı seferber ettik. 2020 sonunda ulaştığımız yüksek ciro ve kârlılık rakamlarımız bir aile olmanın bilinciyle uyguladığımız bu yönetim stratejilerimizin sonucudur.

"ASELSAN'IN KÜRESEL AYAK İZİ HIZLA BÜYÜYOR"

ASELSAN olarak 3 kıtada 12 ülkeye yayılan satış ve üretim ağımızla küresel çaptaki etkinliğimizi hızla büyütmeye devam ediyoruz. 2 yıl önce hayata geçirdiğimiz Küresel Liderlik vizyonumuzun meyvelerini geçtiğimiz yıl itibariyle toplamaya başlamanın memnuniyetini yaşıyoruz. 2020 yılı en yüksek ihracat tahsilatının yapıldığı, en fazla ihracat siparişinin alındığı ve ihracat yapılan ülke sayısının 70’e çıkarıldığı çok verimli bir yıl oldu. Yurt dışı müşterilerimizle olan süreçlerimizi bulundukları ülkede, tam zamanında ve etkin olarak çözüme kavuşturma stratejimizin parçası olarak geçtiğimiz yıl 3 ülkede şirket kurduk, ofis ve şube açtık. Bu atılımlarla yurt içinde ve yurt dışındaki toplam iştirak ve şube sayımız 28 adede ulaştı."

"ÜLKEMİZİN HEDEFLERİ BİZİM HEDEFLERİMİZDİR"

Görgün, koronavirüs döneminde çok kısa sürede 20 bin adet solunum cihazı ürettiklerinin altını çizerek, "Savunma elektroniğinden sağlığa, haberleşme sistemlerinden finansal teknolojilere; enerji ve ulaşım sistemlerinden uzay teknolojilerine kadar faaliyette bulunduğumuz her alanda ürün ve hizmetlerimizin milletimize sağladığı faydaları gururla gözlemliyoruz. Pandemi koşullarının ağırlaştığı bir dönemde milletimizin hizmetine sunduğumuz solunum cihazımız bu ürünlerimizden bir tanesi oldu. ASELSAN, ortak çalıştığı konsorsiyum üyeleriyle birlikte çok kısa bir süre içerisinde 20 bin adedin üzerinde solunum cihazı üreterek Kovid-19 ile olan mücadelede sağlık camiamıza çok önemli bir destek sağladı. Solunum cihazlarımız Devletimizin koordinasyonunda dost ve kardeş ülkelerimizin de kullanımına sunuldu." ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.