SON DAKİKA
Hava Durumu

Avukatlar 23 Kırım Tatar aktivistin yerini tespit etti: Edem Yayaçikov hala kayıp!

Kırım’da 27 ve 28 Mart tarihlerinde düzenlenen baskılar sonucunda tutuklanan 23 Kırım Tatar aktivistin tam yerleri tespit edildi.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2019 15:50
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2019 15:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avukatlar 23 Kırım Tatar aktivistin yerini tespit etti: Edem Yayaçikov hala kayıp!

Avukat Edem Semedlâyev, Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda işgal altındaki Kırım’da 27 ve 28 Mart tarihlerinde düzenlenen baskılar sonucunda tutuklanan 23 Kırım Tatar aktivistin yerlerinin, Ukrayna’nın Rostov-na-Donu Konsolosunun yardımıyla avukatlar tarafından tespit edildiğini duyurdu.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1255318744636682&set=a.673652026136693&type=3

"Edem Yayaçikov’un yeri henüz tespit edilmedi. Eşi tarafından kaçırma dilekçesi yazıldı" hatırlatmasında da bulunan Avukat Edem Semedlâyev, 27 Mart’ta tutuklanan Kırım Tatarlarının avukat grubunun koordinatörü oldu.

http://qha.com.tr/haberler/70-yasindaki-kirim-tatari-anneden-oglu-icin-tek-kisilik-eylem/16113/

Savunmaya katılan tüm avukatların önleyici temyiz başvurusunda bulundukları ve 1949 tarihli IV Cenevre Sözleşmesine dayanarak şikayetçi oldukları aktarıldı.

Bu hafta avukat Edem Semedlâyev ve Lila Gemeci, Rostov’daki 4 numaralı hapishanede bulunan müvekkilleri Remzi Bekirov ve Ruslan Süleymanov ile görüşebildi. Gelecek hafta diğer avukatlar da müvekkilleriyle görüşmeye çalışacaklar.

http://qha.com.tr/haberler/avukat-semedlayev-kirim-tatar-aktivistler-alikonuldugu-sirada-darp-edildi/16017/

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

http://qha.com.tr/haberler/kayip-kirim-tatar-aktivistle-ilgili-sorusturma-yayacikov-nerede/15107/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.