SON DAKİKA
Hava Durumu

Avukatlar Rostov'a kaçırılan Kırım Tatarlarından ikisiyle görüşmeyi başardı

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2019 10:53
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2019 13:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avukatlar Rostov'a kaçırılan Kırım Tatarlarından ikisiyle görüşmeyi başardı
http://qha.com.tr/haberler/polozov-isgalci-yonetimin-yaptiklari-1944-surgununu-hatirlatiyor/13808/

http://qha.com.tr/haberler/isgalci-gucler-kirim-tatar-mahallesini-kusatti/12176/

Avukat Mammet Mambetov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 27 Mart tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan ve daha sonra tutuklanarak Rusya’nın Rostov bölgesine sevk edilen Kırım Tatarı İzzet Abdullayev’i ziyaret etti.

İzzet Abdullayev, Rostov bölgesinin Şahta şehrindeki 4 numaralı tutukevinde bulunuyor.

Görüşmeden sonra açıklama yapan avukat, Abdullayev’in alıkonulmasından beri savunmaya onun bulunduğu yerle ilgili bir bilgi verilmediği, FSB soruşturma görevlisinin ise avukatın başvurularını görmezden geldiğini anlattı.

Yeniden müvekkilini bulmayı ve onunla görüşmeyi başaran avukat, İzzet Abdullayev’in moralinin iyi olduğunu ifade ederek, “Kızının doğumuyla ilgili haber elbette onu neşelendirdi. Herkese selam söyledi ve ailesine destek veren herkese teşekkür etti.” diye bildirdi.

http://qha.com.tr/haberler/kirim-tatar-siyasi-tutsak-izzet-abdullayev-ikinci-kez-baba-oldu/14825/

Ayrıca avukat Emil Kurbedinov’un da kendi müvekkili Tofik Abdulgaziyev’i ziyaret ettiği bildirildi.

Tofik Abdulgaziyev, İzzet Abdullayev’le aynı tutukevinde tutuluyor.

Avukatların açıklamasına göre, iki Kırım Tatarı da kendini suçlu görmüyor ve 1949 tarihli IV. Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde işgal edilen Kırım’dan Rusya’ya sevk edilmelerinin yasa dışı olduğunu düşünüyor.

http://qha.com.tr/haberler/avukatlar-23-kirim-tatar-aktivistin-yerini-tespit-etti-edem-yayacikov-hala-kayip/16456/?fbclid=IwAR3brDGXzCcxBz5LM3AgHGIKoQJXZOFlHaiectsBGOhVxOX1TuQB6xNBMvQ KIRIM TATARLARININ BULUNDUĞU TUTUKEVLERİ BELLİ OLDU

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı 27 Mart tarihinde işgal edilen Kırım’da düzenlenen baskınlardan sonra tutuklanan 23 Kırım Tatarının bulunduğu tutukevlerinin listesini açıkladı.

Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 2. fıkrası çerçevesinde Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütün faaliyetlerinde yer almakla suçlanan Kırım Tatarları: Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, Yaşar Muyedinov ve İzzet Abdullayev  Rostov bölgesinin Şahta şehrindeki 4 numaralı tutukevinde tutuluyor.

Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 1. fıkrası çerçevesinde Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle suçlanan Farhod Bazarov ve Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 2. fıkrası çerçevesinde Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütün faaliyetlerinde yer almakla suçlanan: Vladlen Abdulkadırov, Bilal Adilov, Osman Arifmemetov, Akim Bekirov, Servet Gaziyev, Seytveli Seytnabdiyev ve Rüstem Şeyhaliyev Rostov-na-Donu şehrindeki 1 numaralı tutukevinde tutuluyor.

Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 2. fıkrası çerçevesinde Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütün faaliyetlerinde yer almakla suçlanan Mecit Abdurahmanov, Enver Ametov, Seyran Murtaza ve Rüstem Seythalilov Rostov bölgesinin Taganrog şehrindeki 2 numaralı tutukevinde tutuluyorlar.

Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 1. fıkrası çerçevesinde Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle suçlanan Remzi Bekirov, Riza İzetov, Şaban Ümerov ve Ruslan Süleymenov Rostov-na-Donu şehrindeki 4 numaralı tutukevinde tutuluyorlar.

http://qha.com.tr/haberler/avukat-semedlayev-kirim-tatar-aktivistler-alikonuldugu-sirada-darp-edildi/16017/

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.