SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan: 30 Ağustos her Türk için gurur kaynağıdır

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2022 20:05
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2022 11:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan: 30 Ağustos her Türk için gurur kaynağıdır

İzmir’i işgal ederek İç Anadolu’ya kadar ilerleyen Yunan ordusuna karşı Türk ordusunun 26 Ağustos 1922’de başlattığı taarruz sonucu kazanılan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin bu yıl 100’üncü yılı kutlanıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 30 Ağustos Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında "30 Ağustos her Türk için gurur kaynağıdır" ifadelerine yer verdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 30 Ağustos Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Bakanlığın mesajında İstiklal Savaşı'nda azim, kararlılık, dayanıklılık, cesaret, yiğitlik, kahramanlık ve vatan sevgisi sonucunda kazanılan şanlı zaferin kardeş Türk ve Azerbaycan halkları tarafından büyük gururla kutlanacağı vurgulandı.
Öte yandan Azerbaycan'ın 28 Mayıs 1918'de bağımsızlığını ilan etmesiyle başlayan Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir" sözüne de dikkat çekildi.

Azerbaycan'ın güvenilir müttefiki Türkiye ile ilişkilerin güçlendirilerek daha da genişletilmesinin ülkeni dış politikasının önemli bir bileşeni olduğuna değinilerek şu ifadelere yer verildi:

"Ülkelerimiz arasındaki tarihi, dini ve kültürel ilişkiler, askeri alanda mevcut iş birliğinin geliştirilmesi için yeni fırsatlar oluşturmaktadır. Askeri iş birliğinin güçlendirilmesi, halklarımız arasındaki kardeşliği de güçlendiriyor. Karşılıklı güven ve kardeşliğe dayanan çok yönlü ilişkilerin daha da derinleştirilmesi amacıyla ülkelerimiz, tüm uluslararası kuruluşlar çerçevesinde iki ülkenin ve bölgenin refahı için yakın iş birliği içindedir. Bu ilişkilerin bundan sonra da sürdürülmesi ve gelecek nesillere aktarılması çok önemlidir."

İkinci Karabağ Savaşı'nın iki ülke ilişkilerini daha da pekiştirdiğine vurgu yapılarak, 10 Aralık 2020'de zafer nedeniyle düzenlenen geçit töreninde Azerbaycan ve Türk askerlerinin omuz omuza yer alması, Azerbaycan halkının Türk askerlerini sevinçle selamlaması ve Azerbaycan'ın tüm şehirlerinin Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla süslenmesi anımsatıldı.

"30 AĞUSTOS HER TÜRK İÇİN GURUR KAYNAĞIDIR"

Şuşa Beyannamesi'ne göre Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin müttefiklik ilişkilerine dayandığı, bunun bir parçası olarak askeri alanda devamlı faaliyetlerin yürütüldüğü belirtildi.
Aynı kök, dil, din ve kültüre sahip Azerbaycan ile Türkiye arasındaki sarsılmaz dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin tarih boyunca var olduğu ve olmaya da devam edeceği, bu ilişkilerin daha da gelişip güçleneceği ve iki ülkenin daha büyük zaferler kazanacağının altı çizilen mesajda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"30 Ağustos 1922'de Milli Kurtuluş Mücadelesi'ne çıkan azimli Türk ordusu, büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasında Kurtuluş Savaşı'nın kaderini ve Türkiye'nin mukadderatını belirleyecek bir zafer kazanmıştır. Türk halkının hafızasına 'bir milletin bağımsızlık günü' olarak kazınmış olan 30 Ağustos tarihi, her Türk için gurur kaynağıdır.
Bağımsızlık savaşlarında Türk askerinin yenilmezliğini ve Türk halkının yiğitliğini düşmanlar da itiraf etmiştir. Türk milletinin İstiklal Savaşı'nda gösterdiği cesaret tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bu savaşın kahramanlarının oluşturduğu imaj, onların özgürlük ve devletçilik hayalleri, tek millet iki devlet olan Azerbaycan ve Türkiye timsalinde gerçeğe dönüştü.
Azerbaycan ordusunun komutanlığı ve personeli, Türk Silahlı Kuvvetleri komutanlığı ve personelini, Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü dolayısıyla kutluyor, devlet ve özgürlük uğruna isimlerini tarihe altın harflerle yazdıran şehitlerimizin aziz hatırasını derin saygıyla anıyor."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.