SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan, Karabağ'daki mayın haritaları karşılığında gözaltındaki 10 askeri Ermenistan'a teslim etti

Azerbaycan, Karabağ'daki mayın haritaları karşılığında gözaltındaki 10 askeri Ermenistan'a teslim etti

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2021 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2021 13:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan, Karabağ'daki mayın haritaları karşılığında gözaltındaki 10 askeri Ermenistan'a teslim etti

Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi'nden yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan, mayın haritaları karşılığında gözaltındaki 10 Ermeni askeri teslim etti. Teslim edilen askerlerin, 16 Kasım 2021 tarihinde Azerbаycan ve Ermenistan sınırının “Kelbecer” istikametinde provokasyon girişiminde bulunurken gözaltına alınan Ermeniler olduğu öğrenildi.

Azerbaycan mayın haritaları karşılığında gözaltındaki 10 askeri Ermenistan'a teslim etti. Azerbaycan yönetiminden yapılan açıklamaya göre, Rusya'daki Soçi görüşmeleri sonucu Ermenistan'ın da işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarının mayın haritalarını verdiği bildirildi. Daha önce de Azerbaycan'da gözaltında bulunan Ermenistan uyruklu 30 kişiye karşılık bir zamanlar işgali altında tuttuğu Fuzuli ve Zengilan illerinde döşediği 92 bin, Ağdam'da döşediği 97 bin mayının haritalarını Azerbaycan'a teslim etmişti.

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ARASINDA 16 KASIM'DA GERİLİM TIRMANMIŞTI

16 Kasım 2021'de Ermenistan, provokatif saldırılara bir yenisini daha eklemişti. Ermenistan birliklerinin Karabağ’daki Laçın ve Kelbecer istikametinde Azerbaycan ordusuna havan toplarıyla saldırdığını bildirilmişti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, yapılan açıklamada, bölgede gerginliğin sürdüğünü aktarmıştı. Karabağ’da Ermenilerin, Azerbaycan ordusuna yönelik provokatif eylemleri sonrasında bölgeye yükselen gerilimin 17 Kasım 2021'de düştüğü öğrenildi. Laçın ve Kelbecer bölgesinde, dün yaşanan yoğun çatışmaların ardından Ermenistan’ın ciddi kayıplar vermesi üzerine ateşkes sağlandı. Ermenistan’ın Rusya Federasyonu’ndan yardım istemesi üzerine çatışmalar sona erdi. Yerel saatle saat 17.30 itibarıyla Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışmalar yeniden sonlandırıldı.

AZERBAYCAN’IN TARİHİ KARABAĞ ZAFERİ: 44 GÜN SAVAŞI’NIN DÖNÜM NOKTALARI

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı topraklarını işgalden kurtarma operasyonu 44 gün sürdü. Bu harekat, tarihe 44 Gün Savaşı olarak geçti. Azerbaycan’ın operasyonunda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etti. Ermenistan, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya 10 Kasım’da imza attı. 10 Kasım tarihinin Türkiye’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olması sebebiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Zafer Günü olarak belirlenen 10 Kasım tarihini, 8 Kasım olarak değiştirme kararı almıştı.

AZERBAYCAN’IN TARİHİ KARABAĞ ZAFERİ’NİN BİRİNCİ YIL DÖNÜMÜ: GÜN GÜN İKİNCİ KARABAĞ SAVAŞI’NDA NELER YAŞANDI?

Kırım Haber Ajansı (QHA), Azerbaycan’ın 27 Eylül’den 10 Kasım’a kadar sürdürdüğü tarihi Karabağ Harekatının kırılma noktalarını gün gün takip etti. Azerbaycan’ın nihai zaferiyle sonuçlanan çatışmalarda, Ermenistan’ın hiçbir ateşkes anlaşmasına uymayarak sivillere saldırıları da unutulmadı. Azerbaycan’ın tarihi Karabağ harekatı videosunda, savaşın hafızalara kazınan anlarını izleyeceksiniz. İşte o video:

https://www.youtube.com/watch?v=7olrkn2A8Rk
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.