SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan ve Ermenistan demiryolu hatları konusunda anlaştı

Avrupa Birliği: Azerbaycan ve Ermenistan demiryolu hatları konusunda anlaştı

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2021 12:15
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2021 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan ve Ermenistan demiryolu hatları konusunda anlaştı

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın iki ülke arasında bağlantı sağlaması öngörülen demir yolu hatları konusunda mutabakata vardığını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşiyan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile dün üçlü toplantıda bir araya geldi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın iki ülke arasında bağlantı sağlaması öngörülen demir yolu hatları konusunda mutabakata vardığını bildirdi.
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Aliyev ve Paşinyan ile Brüksel'de yaptığı üçlü görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Michel, Azerbaycan ile Ermenistan arasında sorunların çözülmesi için diyalog kurulmasının önemli olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Ermenistan ve AB arasında üçlü toplantı DEMİR YOLU HATLARI KONUSUNDA ANLAŞMA

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Michel, "Bu gece, demir yolu hatları konusunda mutabakata varıldı. Bağlantı hatlarını yeniden açmak için neyin gerekli olduğu hakkında bir ortak anlayış önemli." ifadelerini kullandı. Görüşmeden sonra AB Konseyi'nden Charles Michel adına yapılan yazılı açıklamada da, "Sınır ve gümrük kontrolleri için uygun düzenlemeler yapılarak demir yolu hatlarının restorasyonunun gerçekleştirilmesi yoluyla ilerlemek adına mütekabiliyet ilkesi temelinde mutabakata varıldı." ifadelerini kullandı.

AA'nın bugün aktardığı habere göre AB'nin bağlantı hatlarını ekonomik yatırım planı kapsamında desteklemeye hazır olduğu bildirildi. Michel, otoyol bağlantısı dahil olmak üzere bazı konularda ise görüşülmesi gereken başlıkları Aliyev ve Paşinyan'ın belirlediğini, ilerleyen dönemde bunların müzakere edilmesini ümit ettiğini kaydetti.

ERMENİSTAN, ZENGEZUR MADDESİNİ UYGULAMIYOR

Azerbaycan ile Ermenistan'ın daha önce imzaladığı ortak bildiride Azerbaycan'ın batı illeri ile Nahçıvan'ı kara ve demir yoluyla birleştirecek Zengezur koridoruyla ilgili hususların yer aldığı madde Ermenistan'ın uzlaşmaz tutumu nedeniyle hayata geçmemişti. Aliyev, Brüksel'de Paşinyan ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada, Zengezur koridorunun Laçın koridoru ile aynı yasal rejime tabi olması gerektiğinin altını çizerek, Laçin koridorunda gümrük bulunmadığını, bu nedenle Zengezur koridorunda da gümrük bulunmaması gerektiğini söylemişti.

Aliyev, "Ermenistan, gümrük kurulmasında, mallar ve kişilerin kontrol edilmesinde ısrarcı davranırsa biz de Laçın koridorunda aynısı için ısrarcı oluruz. Bunun kararını Ermenistan verecek. Biz her iki seçeneğe de açığız. Ya ikisinde de gümrük olmayacak ya da ikisinde de olacak." demişti.

PAŞİNYAN'DAN AÇIKLAMA

Paşinyan da üçlü görüşmenin ardından Facebook üzerinden açıklamada bulundu. Paşinyan, Aliyev ile temasların sürmesi konusunda mutabık kaldıklarını söyleyerek, "Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile demir yolu ulaşımının restorasyonu konusundaki anlaşmayı teyit ettik. Demir yolu, ülkelerin egemenlik ve yargı yetkisi altında, karşılıklılık esaslarına dayalı, uluslararası kabul görmüş sınır ve gümrük düzenlemelerine uygun olarak faaliyet gösterecek. Ermenistan, İran ve Rusya'ya demir yolu ile erişebilecek." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.