SON DAKİKA
Hava Durumu

Bağımsızlık Günü'nde 58 yerleşim yeri bombalandı

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2022 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2022 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bağımsızlık Günü'nde 58 yerleşim yeri bombalandı

Rusya, Ukrayna'nın Bağımsızlık Günü'nde 58 yerleşim yerini bombaladı. Ukrayna İçişleri Bakanı yardımcısı Yevgeniy Yenin "Ruslar, dünkü Bağımsızlık Günü'müze rağmen düşmanlığını sürdürdü. İlk olarak yerleşim yerlerini bombaladı." dedi.

İşgalci Rus birlikleri, yerleşim yerlerine saldırı düzenlemeye devam ediyor. Ukrayna İçişleri Bakanı yardımcısı Yevgeniy Yenin, bugün ukrinform'a verdiği bilgide konuyla ilişkin açıklamasında, "İşgalci Rus ordusu, dün Bağımsızlık Günü'müze rağmen yerleşim yerlerini hedef aldı. İlk olarak yerleşim yerlerini bombaladı. Dün, Ukrayna İçişleri Bakanlığı çalışanları tarafından, Ukrayna'ya ait 58 yerleşim yerinin bombalandığı kaydedildi." ifadesine yer verdi.

Düşman Zaporozhye'deki yerleşimlere ateş açtı, sivil altyapı yok edildi İŞGALCİ RUS ORDUSU, ZAPORİJJYA BÖLGESİNDE SALDIRI DÜZENLEDİ

Ukrayna'nın Zaporijjya Bölgesi Askeri İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada "Rusya, Zaporijjya yerleşim bölgelerinde sivil altyapıya ateş açtı. İşgalciler, tüm çabalarını işgal altındaki hatları korumaya yoğunlaştırıyor. Rus ordusu gün boyunca tanklarla ve roketlerle Ukrayna ordusuna ait mevzileri bombaladı." denildi.

UKRAYNA RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.