SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Çavuşoğlu: Türkiye ve Ermenistan'ın özel temsilcilerinin ilk toplantısı Moskova'da

Bakan Çavuşoğlu: Ermenistan ve Türkiye'nin özel temsilcileri arasındaki ilk toplantı Moskova'da gerçekleşecek

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2021 12:54
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2021 13:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bakan Çavuşoğlu: Türkiye ve Ermenistan'ın özel temsilcilerinin ilk toplantısı Moskova'da

Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan ve Türkiye'nin özel temsilcileri arasında yapılması öngörülen görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "Edindiğimiz izlenime göre ilk toplantı, Ermenistan'ın bu yönde bir arzusu var, Moskova'da gerçekleşecek." dedi.

Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği 2021'e ilişkin dış politika değerlendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye Ermenistan'ın karşılıklı atadıkları özel temsilcilerin görüşmelerine ilişkin takvimin belli olup olmadığına ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Her iki taraf da özel, bundan sonra tabii özel temsilcilerin telefonla önceden görüşüp, ikili yüz yüze görüşme için tarih belirlemesi gerekiyor, yer belirlemesi gerekiyor. Bizim edindiğimiz izlenime göre ilk toplantı, Ermenistan'ın böyle bir arzusu var, Moskova'da gerçekleşecek. İlk toplantının dışında temasların biz doğrudan olmasını arzu ediyoruz. Niye? Karşılıklı özel temsilci atadık, doğrudan görüşsünler diye."

Öte yandan Çavuşoğlu, iki ülke arasında karşılıklı charter uçuşlarının yakında başlayacağına işaret ederek, Ermenistan-Türkiye arasında karşılıklı ziyaretler dahil doğrudan temasa geçilerek ilişkilerin normalleşmesi konusunda atılacak adımlarla ilgili yol haritası belirlenmesinin gerektiğini kaydetti.

"AZERBAYCAN İLE EŞGÜDÜM ÖNEM ARZ EDİYOR, UMARIM ERMENİSTAN BU ÇİZGİDE DEVAM EDER"

Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinde Azerbaycan ile istişare ve eşgüdümün önem arz ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Umarım Ermenistan bu çizgide devam eder. (Ermenistan'ın) Mesajları olumlu ama eylemleri görmek istiyoruz. Üçlü şekilde adımları da atabiliriz." diye konuştu.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: BUGÜN YENİ BİR SÜREÇ BAŞLADI

Ayrıca Çavuşoğlu, Türkiye ve Ermenistan arasında 2009'da ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik protokole de değinerek, protokolün iyi niyetli bir girişim olduğunu ancak protokolün en önemli kısımlarının Ermenistan Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sonucu başarısız olduğunu anımsattı. AA'nın aktardığı habere göre Bakan Çavuşoğlu, "Bugün yeni bir süreç başladı. Bu süreç çerçevesinde ilişkilerin normalleşmesi için yeni adımların atılması gerekiyor. Bu, Kafkasya'nın istikrarı, barışı ve refahı için önemli olacaktır. Dolayısıyla burada özel temsilcilerin ilk buluşması konusunda bir yol haritası konusunda fikir alışverişinde bulunacaklardır. Ondan sonra düzenli şekilde buluşmalarında telefonla görüşmelerinde fayda var diye düşünüyorum." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.