SON DAKİKA
Hava Durumu

Baskı altında sessiz çığlıklar: Damadı için protesto eylemi düzenledi

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2019 14:16
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Baskı altında sessiz çığlıklar: Damadı için protesto eylemi düzenledi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarı Dilaver Nejmedinov, 27 Mart tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan damadı Osman Arifmemetov’un tutuklanmasını protesto etmek için tek kişilik eylem düzenledi.

Dilaver Nejmedinov, “Damadım Osman Terörist Değil” yazılı pankartıyla tepkisini gösterdi.

Nejmedinov, “Tek kişilik eylem düzenleyerek ben Kırım’daki sebepsiz aramalar, insan kaçırmaları ve cinayetleri protesto ediyorum.” açıklamasını yaptı.

https://www.facebook.com/crimeansolidarity/videos/331200687581709/?v=331200687581709

27 Mart 2019 tarihinde Kırım Tatar aktivist Osman Arifmemeov’un evinde arama yapılmıştı. Baskın düzenlendiği sırada evde kimse yoktu. Komşunun: “Napıyorsunuz? Evde kimse yok.” uyarısına işgalci yetkililer: “Gerekirse tüm evi yıkarız” diye cevap vermişti.

Kırım Dayanışması teşkilatı aktivisti, yurttaş gazeteci Osman Arifmemetov, siyasi tutsakların ailelerine aktif bir şekilde yardım ediyordu. Ayrıca, Kırım’da ve Rostov-na-Donu’da düzenlenen siyasi tutsakların mahkeme duruşmaları ziyaret ediyordu.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Bavurçi (Kamenka) semtinde ve Mamak (Stroganovka) köyünde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

http://qha.com.tr/haberler/isgalciler-bir-kirim-tatar-aktivisti-daha-tutukladi/22438/

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

30 Mart tarihinde işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğu bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.