SON DAKİKA
Hava Durumu

BM'den Putin'e savaşı durdurma çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2022 17:02
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2022 17:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM'den Putin'e savaşı durdurma çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sorumlusu Michelle Bachelet, Rusya'nın başlattığı geniş çaplı işgal girişimini sonlandırması gerektiğini belirtti. Görev süresinin dolduğunu dile getiren Bachelet Rusya'nın savaş suçu kanıtlarının ortaya çıkması için uluslararası toplumun çalışması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşı yedinci ayında sürdürüyor. Ukrayna'nın alt yapı tesisini ve sivilleri hedef alan Rusya, Zaporijjya Nükleer Santralini kuşatma altına aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Sorumlusu Michelle Bachelet, Ukrayna'ya yönelik savaş başlatan Rusya'ya silahları bırakma çağrısı yaptı. Bachelet, Rus güçlerinin Zaporijjya Nükleer Santrali'nden askerlerin çekilmesi gerektiğinin altını çizdi. Görev süresinin bittiğini belirten Bachelet, "Uluslararası toplum, bir gün savaş suçlarını kanıtlayabilmek için belgeler üzerinde ısrar etmeli" dedi.

Rusya, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olarak kaydedilen Zaporijjya Nükleer Santrali'ni 13 Ağustos'ta kuşatma altına aldı. Rusya'nın saldırılarına karşı gelen dünya ülkeleri işgalcilerin nükleer santralinden çekilme çağrısı yapıyor.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.
Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.