SON DAKİKA
Hava Durumu

BM Eski Genel Sekreteri, Ukrayna'yı ziyaret etti

Haber Giriş Tarihi: 17.08.2022 10:57
Haber Güncellenme Tarihi: 17.08.2022 10:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM Eski Genel Sekreteri, Ukrayna'yı ziyaret etti

Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Rusya'nın savaş suçu işlediği Ukrayna'nın Buça kentini ziyaret etti. Söz konusu ziyaret kapsamında, hayatını kaybeden masum siviller için anma töreni yapıldı. Eski Genel Sekreter Ki-moon, savaş suçu işleyen faillerin cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Rusya'nın Ukrayna'daki işgal saldırıları devam ederken, Ukrayna'ya destek olan diplomatlar, kentlere ziyaret gerçekleştiriyor. Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Ukrayna'nın Kıyiv kenti yakınındaki Buça kentini ziyaret etti. İnsanlık suçunun işlendiği bölgede ölen siviller için anma töreni yapıldı. Ban Ki-moon, Rus saldırıları altındaki Ukrayna'da devam eden savaşa dikkat çekerek, sivillerin katledilmesinin korkunç bir insanlık suçu olduğunu belirtti. Ki-moon, savaş suçu işleyen faillerin bir an önce tespit edilmesini ve cezalandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Rus işgal güçleri, Ukrayna'nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça, İrpin, Gostomel, Borodyanka gibi kentlerde sivilleri katletti. Silahsız sivillerin katledildiği bölgede yaşanan kan dondurucu görüntüler dünya basınında yankı uyandırdı. İnsanlık suçu kanıtları gün yüzüne çıkıyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.