SON DAKİKA
Hava Durumu

Brexit çekişmesi: Birleşik Krallık’ta ‘parlamento darbesi’ olabilir

Birleşik Krallık’ta muhalif vekiller, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılmasını (Brexit) engellemek için 'partiler üstü' diye nitelendirilen bir yasa tasarısı hazırladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2019 21:12
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2019 21:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Brexit çekişmesi: Birleşik Krallık’ta ‘parlamento darbesi’ olabilir

Birleşik Krallık’ta muhalif vekiller, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılmasını (Brexit) engellemek için 'partiler üstü' diye nitelendirilen bir yasa tasarısı hazırladı.

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasının Başkanı John Bercow, tasarının bir günde yasalaşabileceğini açıklarken, Ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekili Yvette Cooper'ın öncülüğünde hazırlanan yasa tasarısıyla ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılmasını (Brexit) önleme girişiminde bulunacak.

Cooper'ın sosyal medya hesabından paylaştığı tasarı metninin kabul edilmesi halinde, Theresa May hükümeti, AB'den yeni bir uzatma talep etmeye mecbur kalacak.

http://qha.com.tr/haberler/birlesik-krallik-tan-brexit-e-3-ret-ab-liderleri-10-nisan-da-toplanacak/13375/

PARLAMENTO GÜNDEMİ

Milletvekilleri geçen hafta kabul ettikleri bir teklifle teamüllere göre hükümetin tekelinde olan parlamento gündemini belirleme yetkisini kendi ellerine almıştı.
Milletvekillerinin bu durumdan yararlanarak Cooper'ın yasa tasarısını Avam Kamarası gündemine alıp oylama imkanı bulunuyor.

Hükümet ve sert Brexit taraftarı milletvekilleri bu gelişmenin 'anayasaya aykırı' olduğunu savunmuştu. Birleşik Krallık’ta normal koşullarda tasarıların yasalaşması aylar sürebiliyor.
Avam Kamarasından geçen tasarıların parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasından da onay alması ve Kraliçe İkinci Elizabeth'in onayıyla yürürlüğe girmesi gerekiyor.

http://qha.com.tr/haberler/theresa-may-e-ikinci-brexit-reddi/4267/

'PARLAMENTO DARBESİ'

Milletvekillerinin anlaşmasız Brexit'i önlemeye yönelik tasarıyı yasalaştırmaları halinde bu, hükümete karşı bir 'parlamento darbesi' diye nitelendirilebilecek.

Avam Kamarası geçen hafta ve dün yaptığı oturumlarda, aralarında Brexit'in iptali ile yeni referandumun da yer aldığı çeşitli Brexit senaryolarını oylamış ancak hiçbirine çoğunluk desteği çıkmamıştı.

May'in AB ile vardığı Brexit anlaşması da parlamentoda üç kez reddedilmişti. İngiliz basınında yer alan kulis haberlerine göre, May anlaşmasını dördüncü kez parlamentoya sunmayı deneyebilir. May, kendi anlaşmasının onaylanmaması halinde ülkenin AB'den anlaşmasız ayrılığının kaçınılmaz olduğunun sinyalini pek çok kez verdi.

http://qha.com.tr/haberler/birlesik-krallik-parlamentosunda-brexit-oturumu-yapiliyor/4176/

“AB OLARAK BİRAZ SABRIMIZ VAR”

Avrupa Birliği (AB) Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi üyelerini Brexit'e ilişkin gelişmelere dair bilgilendirdi. Birleşik Krallık’ın AB'den anlaşma olmadan ayrılma ihtimalinin 'yoğun bir çalışmayla' önüne geçmeye çalışacaklarını belirten Barnier, "Doğrusunu söylemek gerekirse şu anki duruma bakarsak, anlaşma olmadan ayrılık ihtimali daha yüksek" değerlendirmesinde bulundu. Barnier, Londra yönetimine en kısa sürede 'daha gerçekçi bir yaklaşım' benimseme çağrısında bulunarak "Hala (AB olarak) biraz sabrımız var" ifadesini kullandı.

Ayrılık anlaşmasının uygulanmaması halinde bir geçiş sürecinden de söz edilemeyeceğini vurgulayan Barnier, 585 sayfalık ayrılık anlaşmasının müzakereye kapalı olduğunu ancak siyasi deklarasyon üzerinde yeniden çalışılabileceğini anımsattı.

http://qha.com.tr/haberler/salisbury-deki-katedrale-dev-rus-bayragi-asildi/4670/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.