SON DAKİKA
Hava Durumu

Ceppar, Polonya'ya Kırım Platformu'na verilen destek için teşekkür etti

Ceppar, Polonya'ya Kırım Platformu'na verilen destek için teşekkür etti

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2021 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2021 13:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ceppar, Polonya'ya Kırım Platformu'na verilen destek için teşekkür etti

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Polonya Kıyiv Büyükelçisi Bartoşa Tsihotskiy'e Kırım Platformu'na verilen destekten dolayı teşekkür etti. Ceppar, başkent Kıyiv'de yapılacak olan Karadeniz Güvenlik Konferansı hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Polonya'nın Kırım Platformu'na yönelik desteklerinden ötürü Polonya'nın Kıyiv Büyükelçisi Bartoşa Tsihotskiy'e teşekkürlerini bildirdi. Ceppar, Polonya'nın Kırım Platformu'na her düzeyde verdiği desteği takdirle karşıladıklarını kaydetti. Bakan Yardımcısı, Polonya Büyükelçisine önümüzdeki yıl Kıyiv'de yapılacak Karadeniz Güvenlik Konferansı hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu; Ukrayna’nın, Kırım’daki Rus işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.