SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin’e meydan okuyan ABD’li Senatör Tayvan'da

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2022 21:18
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2022 21:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin’e meydan okuyan ABD’li Senatör Tayvan'da


ABD Senato Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi ve ABD Senatörü Sen. Marsha Blackburn’u taşıyan uçak biraz önce Tayvan’a indi. ABD Senatörü Blacburn, “Pekin'e bir mesaj göndermek için Tayvan'a yeni indim. Zorbalığa boyun eğmeyeceğiz” dedi.ABD Senato Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatörü Sen. Marsha Blackburn’u taşıyan uçak az önce Tayvan’a indi. Senatör Blacburn, Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-Wen, Genel Sekreter Wellington Koo ve Dışişleri Bakanı Wu ile görüşecek. Her iki taraf da ABD-Tayvan güvenliği ve ticaret ilişkileri dahil olmak üzere çeşitli konuları ele alacak.

"ZORBALIĞA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

Blackburn, Tayvan’a iner inmez ülkenin hala kullanmakta olduğu geleneksel Çince karakter ile Çin’e meydan okudu. Blacburn sosyal medya hesabından, “Pekin'e bir mesaj göndermek için Tayvan'a yeni indim. Zorbalığa boyun eğmeyeceğiz. Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapında özgürlüğü koruma konusunda kararlılığını koruyor. ABD, müttefiklerimizi baltalamaya yönelik çabalara müsamaha göstermeyecek" ifadelerini kullandı.Senatör Blackburn, “Komünist Çin tarafından adaya sırtımı dönmem için zorbalığa uğramayacağım. Tayvan ziyaretim sırasında, doğrudan ülkenin liderlerinden onların ihtiyaçları ve Tayvan halkının özgürlüğünü nasıl destekleyebileceğimiz hakkında bilgi, ortaklıklarımızı ilerletmek ve güçlendirmek için Taipei'deki liderlerle görüşmeyi dört gözle bekliyorum" açıklamasında bulundu.

ÇİN-TAYVAN GERİLİMİNDE NE OLUYOR?Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin lideri Şi Cinping ve ABD lideri Joe Biden görüşmesi ve ABD Savunma Bakanlığının karşı çıkmasına rağmen Tayvan’a ziyaret gerçekleştirdi. Peloisi’yi taşıyan uçak 2 Ağustos’ta yönünü Tayvan’a çevirdi. Bununla birlikte Çin SU-35 savaş uçakları Tayvan Boğazı üzerinde uçtu. Çin, Tayvan boğazına giren uçakları düşüreceğini açıkladı. Ancak, Çin’in tüm sert açıklamaları ve tehditleri havada kaldı. Pelosi Tayvan’a gece yarası indi ve Taipei’deki otelin önü Tayvanlılar ve basın mensupları ile doluydu. Ertesi sabah Pelosi ve beraberindeki heyet Tayvan Parlementosunda, Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai İng – Wen ile ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasından hemen önce Wen, Pelosi’ye Tayvan’ın en büyük devlet nişanesini taktı. Hemen ardından Pelosi Tayvan’ı “Direnç Adası” olarak nitelendirdi. Pekin’den tepki gecikmedi, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi geziyi “Çin’in iç işlerine karışmak, Tek Çin politikasına ve Çin’in toprak bütünlüğüne karşı çıkmak” olarak nitelendirdi. Çin aynı zamanda Tayvan’ın altı bölgesinde eş zamanlı ve gerçek mühimmatlar ile tatbikat yürüttü.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, 6 Ağustos 2022’de bir açıklama yayımlayarak Çin Dışişleri Bakanının, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu hafta başlarında Tayvan’a yaptığı ziyaretin “Çin’in egemenliğini” ihlal eden bir eylem olduğu yönündeki iddialarını reddederek artan bölgesel gerilimler için Pekin’i suçladı.
Bakanlık basın açıklamasında, Çinli Bakan Wang Yi’nin söz konusu ziyarete ilişkin olarak “Çin’in egemenliğini ihlal ettiği” ve “Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarını baltaladığı” iddialarını geri çevirdi, Pekin’in Pelosi’nin Taipei’ye yaptığı 25 yıl içerisindeki en üst düzey Amerikan resmi ziyaretini, Tayvan yakınlarındaki sularda “tehlikeli askeri tatbikatlara başlamak için bir bahane” olarak kullandığını belirtti.

ABD’nin uçak gemisi USS RONALD REAGAN, Tayvan çevresinde planlandığından daha fazla devriye atacağını duyurdu.
Çin’in 7 temmuz bitmesi planlanan Askeri tatbikatı belirtilen tarihte bitmedi.
Tayvan ordusu buna cevap olarak 9 ve 11 Ağustos tarihleri arası Çin’e yakın kıyı şehri Fengshan’ın Pingtung sahilinde Tianlei Tatbikatı’na(Gök Gürültüsü) başlattı. Tatbikata 78 bin 155 obüs ve 6 bin 120 havan topu sevk edildi.
Tatbikata 43. Topçu Komutanı, 333. Tugay, Hualien Savunma Komutanlığı, Doğu Bölge Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Departmanı da katıldı.

TAYVAN NEDEN ÖNEMLİ?

Tayvan’daki Çip üretimi dünyada ve özelikle ABD’de yaşanan çip krizi için büyük önem taşımaktaydı. Geçen yıl, Tayvan daha ince, daha hızlı ve daha güçlü yonga setler (veya yarı iletkenler) üretme yarışına öncülük etti. En hızlı yonga setleri, yapay zeka ve yüksek hızlı bilgi işlem gibi hızla büyüyen dijital endüstrilerin önemli bir bileşenidir. En ince çipler, evlerin, arabaların, ev aletlerinin ve hatta giysilerin 5G ağları aracılığıyla akıllı telefonlara ve sesle etkinleştirilen hoparlörlere bağlanacağı yaklaşan Nesnelerin İnterneti’ne güç sağlayacak.

Bir başka deyişle Çip, 21. asır için her şeydir. Askeri ve teknolojik üretimler çiplere bağlıdır ve Çin, hem çip hem de nadir bulunan elementler konusunda ABD’yi geride bırakmış durumda.
Haliyle bunu hazmedemeyen ABD geçen hafta, Çin’i çip endüstrisinde yakalayabilmek için 52 milyar dolarlık fon ayırma kararı aldı.
Tayvan aynı zamanda en kritik 5 yarı iletken üretiminde dünyanın tartışmasız lideri konumunda.
Çin’in Tayvan’ı ele geçirmesi demek, yüksek teknolojide ABD’ye karşı tartışmasız bir küresel üstünlük kurması manasına gelmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.