SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin zulmüne ses çıkaran ünlü markalara saldırı!

Çin'in Uygurlara yönelik zulmüne ses çıkaran dünyaca ünlü markalar siber saldırıya maruz kaldı. Nike'ın Uygurların Çin tarafından zorla çalıştırıldığına dair raporunda "endişeliyiz" demesinin ardından Çinli aktörler Nike ile olan sözleşmesini feshetti.

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2021 17:13
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2021 17:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin zulmüne ses çıkaran ünlü markalara saldırı!

Çin'in Uygurlara yönelik zulmüne ses çıkaran dünyaca ünlü markalar, siber saldırıya maruz kaldı. Nike'ın Uygurların Çin tarafından zorla çalıştırıldığına dair raporunda "endişeliyiz" demesinin ardından, Çinli aktörler Nike ile olan sözleşmesini feshetti.

Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ve insan hakları ihlalleri gündemdeki yerini korurken, zulme ses çıkaranlar da Çin'in saldırılarından payını aldı. Doğu Türkistan'da yetiştirilen pamuğu Uygurların zorunlu işçi olarak çalıştırılması nedeniyle satın almayı bıraktıklarını açıklayan Burberry, Adidas, Nike ve New Balance gibi ünlü markalar, sosyal medyada siber saldırılara maruz kalmaya başladı.

NIKE "ENDİŞELİYİZ" AÇIKLAMASININ ARDINDAN HEDEF OLDU

Çin'in saldırılarından payını alan şirketlerden biri olan ayakkabı ve giyim markası Nike tarafından yapılan açıklamada, "Doğu Türkistan'da (Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde) zorla çalıştırılmaya ilişkin raporlar konusunda endişeliyiz" ifadelerine yer verildi. Nike, bu açıklamasının ardından özellikle Çin'deki sosyal medya ağında ağır eleştirilerin odağı haline geldi.

ÇİNLİ OYUNCULAR NIKE İLE ÇALIŞMAYI BIRAKTI

Gelişmelerin ardından Çin'in ünlü oyuncuları Wang Yibo ile Tan Songyun, Nike'ın açıklaması sonrası markayla olan sözleşmesini feshettiğini açıkladı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.