SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lozan mesajı

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2019 21:27
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2019 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lozan mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96. yıl dönümüne ilişkin yayınladığı mesajda önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında, "Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senedi olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96’ncı yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl aynı zamanda istiklal mücadelemizin başlangıcının 100’üncü yıl dönümüdür. Dünyanın en güçlü ordularına karşı verdiğimiz Milli Mücadele, ülkemizin bağımsızlık belgesi olan Lozan Antlaşmasıyla taçlanmıştır.” açıklamalarında bulundu.

Mesajında Doğu Akdeniz ve Suriye’de son gelişmelere özel bir yer ayıran Erdoğan, örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidinin Türkiye’yi haklı davasından vazgeçiremeyeceğini vurguladı.

DOĞU AKDENİZ VE SURİYE VURGUSU

Türkiye Cumhuriyeti’nin, bir asır önce olduğu gibi bugün de bağımsızlığına, bekasına, vatandaşlarının huzur ve güvenliğine yönelik her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahip olduğunu belirten Erdoğan, "Son dönemde Doğu Akdeniz’de ve Suriye’nin kuzeyinde attığımız adımlar, Milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin hak, hukuk ve menfaatlerini koruma hususundaki hassasiyetimizi açıkça ortaya koymuştur. Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye’yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Bu düşüncelerle Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ıncı yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.