SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan kritik Ovaköy Sınır Kapısı açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak ile Ovaköy Sınır Kapısı'nın açılmasının önemine değindi.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2019 18:30
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan kritik Ovaköy Sınır Kapısı açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak ile Ovaköy Sınır Kapısı'nın açılmasının önemine değindi.

Bakan Çavuşoğlu, Ovaköy Sınır Kapısı'nın IKBY'den bağımsız olarak Telafer gibi Türkmen bölgelerinden Irak'ın diğer bölgelerine ticaret yapılması imkanını doğuracağını ifade etti.

http://qha.com.tr/haberler/disisleri-bakani-cavusoglu-irak-ta-turkmenler-temel-onceligimizdir/26938/

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Çavuşoğlu, Basra'dan sonra ziyaret gerçekleştirdiği IKBY'deki temaslarıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ovaköy'de ikinci sınır kapısı açılması hem Irak hem IKBY için yararlıdır. İş adamlarımızın faaliyetlerini destekliyoruz." ifadelerini kullandı. "PKK, DEAŞ ve FETÖ terörüyle mücadeleye IKBY ile birlikte odaklanacağız." ifadesine de yer veren Çavuşoğlu, IKBY ile ticari ve yatırım ilişkilerinin artırılacağını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kubat Talabani ile görüşmesine de değinerek, "Irak'ın tüm bölgeleri ve gruplarıyla ilişkilerimiz ilerliyor. Özel sektör, iş adamlarımızla Süleymaniye'de de daha görünür olacağız." diye kaydetti.

Erbil'deki temasları kapsamında Çavuşoğlu, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani ve Türkmen siyasi temsilcileriyle bir araya gelmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dün Bağdat'ta Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, mevkidaşı Muhammed Ali el-Hekim, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ve Türkmen milletvekilleriyle bir araya gelmiş, daha sonra Basra'da Vali Esad el-İdani ile görüşmüştü.

http://qha.com.tr/haberler/cavusoglu-vize-kalici-bir-uygulama-degildir/26668/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.