SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanı Kuleba: Ukrayna, Donbas krizinin diplomasi yoluyla çözülmesinden yana

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2022 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2022 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanı Kuleba: Ukrayna, Donbas krizinin diplomasi yoluyla çözülmesinden yana

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile Kıyiv'de bir araya gelen Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Donbas'taki krizin diplomasi yoluyla çözülmesinden yana olduklarını vurguladı. Kuleba, Rusya'nın Ukrayna'daki durumu istikrarsızlaştırmaya ve Batı ile Ukrayna'nın arasını bozmaya çalıştığını söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de bir araya geldi. Düzenlenen basın toplantısında Bakan Kuleba, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas meselesine değinerek bu meseleye ilişkin Normandiya Formatı ülkelerinin (Rusya, Ukrayna, Almanya, Fransa) siyasi danışmanlarının 26 Ocak'ta Fransa'nın başkenti Paris'te toplantı yaptığını hatırlattı.

"RUSYA DİPLOMATİK SÜREÇTE KALACAK"

Öte yandan aynı seviyedeki toplantının Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılmasının planlandığına da dikkat çeken Kuleba, "Paris'teki toplantı çok zor idi. Berlin'deki toplantının da hazırlıkları zor sürüyor ancak bu toplantıdan sonra siyasi danışmanlar seviyesindeki görüşmelerin sürdürülmesi konusunda çalışıyoruz. Rusya, diplomatik süreçte kalacak. Bu çok önemlidir." dedi.

UKRAYNA DONBAS KRİZİNİN DİPLOMASİ İLE ÇÖZÜLMESİNDEN YANA

Bakan Kuleba, Donbas'taki krizin diplomasi yoluyla çözülmesinden yana olduklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Hepimiz mevcut krizin diplomasi yoluyla çözümüne odaklanmış durumdayız. Ne Almanya ne de Ukrayna bu meselenin güçle çözülmesinden yana değil. Mevcut gerilimin durdurulması ve sonunda tüm meselenin diplomatik yollarla çözülmesi için çabalarımızı birleştirdik."

"ALMANYA BEDEL ÖDEMEYE HAZIR, UKRAYNA'NIN GÜVENLİĞİ SÖZ KONUSU"

Öte yandan, durumun gidişatıyla ilgili tüm senaryoları dikkate aldıklarını dile getiren Kuleba, Rusya'nın Ukrayna'daki durumu "istikrarsızlaştırmaya" ve Batı ile Ukrayna arasını bozmaya çalıştığını ifade etti. AA'nın bugün aktardığı habere göre Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock da ortaklarıyla Rusya'ya karşı yaptırım paketi hazırladıklarını belirterek, "Almanya, yüksek ekonomik bedel ödemeye hazır. Burada, Ukrayna'nın güvenliği söz konusu." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.