SON DAKİKA
Hava Durumu

Dobruca Kırımtatar Ağzı Sözlüğü nihayet basıldı

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2012 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2012 11:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dobruca Kırımtatar Ağzı Sözlüğü nihayet basıldı
"Dobruca Kırımtatar Ağzı Sözlüğü" dün Köstence'de 13 Aralık Kırım Tatar Günü etkinlikleri münasebetiyle yapılan bir toplantıda kamuoyuna tanıtıldı.

Saim Osman Karahan'ın on yıllar süren çalışması neticesinde hazırladığı "Dobruca Kırımtatar Ağzı Sözlüğü" tamamlanmış ancak uzun zamandır basılmayı beklemekteydi. Bu yılın Ocak ayında Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği sözlüğü Romanya'da bastırma kararı almıştı. Bir yıl gecikmeli basılan kitabın tirajı sadece 1.000 adet oldu.

30.000'den fazla kelime maddesi, örnekler, atasözleri ve deyimler, bunların Türkçe ve Romence açıklamaları, Türk Lehçeleri ile karşılaştırmalarının da bulunduğu 3 ciltlik eser yaklaşık toplam 1750 büyük sayfa hacminde olacak. İlk cildin girişinde önsözü takiben Dobruca Kırım Tatar Ağzı hakkında uzun bir makale de yer alıyor.

Eser hazırlanırken Romanya Dobrucası'nda yakın tarihe kadar çıkmış tüm yazılı kaynaklar titizlikle taranıp kullanılırken sözlü birikim de dikkate alındı. Dobruca'daki Kırım Tatar ağzı kesin kurallarla belirlenmiş, sağlam kaidelere oturtulmuş olmadığından bu çalışma kusursuz bir kapsayıcılık iddiasında değil. Sözlük 25.000 civarında kelime açıklaması, 5.000 civarında da bu kelimelerin farklı yerel söyleniş varyantlarını içeriyor. (Cer/yer, col/yol gibi...)

Hazırlığı 60 yıl önce başlayan bu dev sözlük Kırımtatar milli şairi Mehmet Niyazi'nin aziz ruhuna ithaf edilmiş.

Bu sözlük sadece Dobruca'daki Kırımtatar halkı için değil, başta Kırım olmak üzere tüm Kırımtatar diasporası ve Türk Dünyası ile ilgilenenler için de bir başvuru kaynağı olacak.

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.