SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Türkistan'ın hürriyet ve bağımsızlığının sembolü: Altay Kartalı Osman Batur

Doğu Türkistan'ın hürriyet ve bağımsızlık mücadelesinin sembol ismi Osman Batur, 29 Nisan 2019 tarihinde şehadetinin 68. yıl dönümünde anılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2019 17:25
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 15:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Türkistan'ın hürriyet ve bağımsızlığının sembolü: Altay Kartalı Osman Batur

"Ben can verebilirim. Milletim, dünya durdukça mücâdeleye devam edecektir." 

Doğu Türkistan'ın hürriyet ve bağımsızlık mücadelesinin sembol ismi Osman Batur, 29 Nisan 2019 tarihinde şehadetinin 68. yıl dönümünde anılıyor.

Altay’ın Köktogay bölgesi Öndirkara mevkiinde doğmuş ve Kazaklar’ın Orta Cüz Kerey boyuna mensup olan Osman Batur'un babası İslâm Bey, annesi Ayça (Kayşa) Hanım’dı. Çocukluk yıllarında dinî dersler aldı. Gençliğinde işgalci Çinlilere karşı savaş eğitimini Böke Batur’dan öğrendi. 12 Şubat 1940’ta Sarıtogay’da Akit Hacı Camii’ne yapılan saldırılar üzerine İris ve Esim Han liderliğinde Çinlilere karşı başlatılan protestolara katıldı. Çinli yetkililer İslâm Bey’den silâhların toplanıp teslim edilmesini isteyince Osman Batur babasının ısrarına rağmen silâhını teslim etmedi ve “Bugün silâh veren yarın canını da verir, istiyorlarsa gelip alsınlar” diyerek tarihe geçti.

Osman Batur’un işgalci Çin'e başkaldırıması, başlarda halkın tepkisini çekse de yaşanan olaylar ve verilen mücadele onu Uygur Türklüğü ve Doğu Türkistan'ın bayrak şahsiyetlerinden biri haline getirdi.

EKİM 1941'DE MİLLİ AYAKLANMANIN LİDERİ

Urumçi idaresinin 5 Temmuz 1940’ta Altay’da Ruslar’a maden arama izni vermesi isyan ateşini alevlendirdi. 10 Mayıs 1941’de Osman Batur’un emriyle Altay’da görevli birçok Rus kurşuna dizildi. Ekim 1941’den itibaren millî ayaklanmanın liderliğini kendisi üstlendi. Çinliler ve Ruslar bu isyanı bastırmak için bütün güçlerini seferber ettilerse de bir sonuca varamadılar.

HALKI ONA "BATUR" İSMİNİ VERDİ

Hür Altay/Erikti Altay teşkilât divanı 22 Haziran 1943’te Bulgun’da yaptığı bir törenle gerçek adı Osman İslamoğlu olan Altay Kartalı'na, “Han” rütbesi ve kahramanlıklarından dolayı “Batur” unvanı verdi.

Çin yönetimine karşı giriştiği mücadelede eşi, ailesi ve çocukları acımasızca katledildi.

Doğu Türkistan'ın özgürlüğü ve bağımsızlığı uğruna hayatını ortaya koyan Osman Batur, 29 Nisan 1951'de kurşuna dizilerek şehit edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=B6MUnm0j7TA

ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ BASKI VE ASİMİLASYON POLİTİKASI SÜRÜYOR

Doğu Türkistan'ın Osman Batur'dan bu yana verdiği bağımsızlık mücadelesi, halen sürmekte.

Bugün Çin yönetimi, Uygur Türklerinin yoğun olduğu Doğu Türkistan başta olmak üzere, egemenliğine tehdit olarak gördüğü her grubu sistematik baskı ve asimilasyon politikaları ile sindirme siyasetini sürdürüyor.

Özellikle dünya kamuoyunun yakından takip ettiği toplama kampları eliyle milyonlarca Uygur Türkünü sözde "yeniden eğitim" kamplarında tutuyor.

http://qha.com.tr/haberler/once-dogu-turkistan-simdi-kirim-rus-isgalciler-yarimadada-toplama-kamplari-mi-acacak/15398/ http://qha.com.tr/haberler/dogu-turkistandaki-800-yillik-cami-cinliler-tarafindan-yikildi/16081/ http://qha.com.tr/haberler/tarihi-cami-yikimlarinin-perde-arkasi-cin-dogu-turkistan-da-kulturel-soykirim-sucu-isliyor/17104/ http://qha.com.tr/haberler/mogherini-den-cin-e-dogu-turkistan-uyarisi/22280/ http://qha.com.tr/haberler/dogu-turkistan-in-kahramani-osman-batur-uluslararasi-panelde-konusulacak/23482/ http://qha.com.tr/haberler/cin-dogu-turkistanli-uygur-ve-kazak-cocuklari-ayri-toplama-kampinda-alikoyuyor/25341/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.