SON DAKİKA
Hava Durumu

DQTK: Azerbaycan halkına destek için başlatılacak yardım faaliyetlerine hazırız

DQTK: Azerbaycan'a destek için başlatılacak yardım faaliyetlerine hazırız

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2020 15:37
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2020 21:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
DQTK: Azerbaycan halkına destek için başlatılacak yardım faaliyetlerine hazırız

Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan'a yönelik saldırıları sonrası Güney Kafkasya'da yeniden alevlenen çatışmalara ilişkin Dünya Kırım Tatar Kongresinden Azerbaycan'a destek mesajı yayımlandı.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) adına açıklama yapan Avukat Namık Kemal Bayar, Azerbaycan diasporasının, savaş halinde olan Azerbaycan halkına destek için başlatacağı her yardım faaliyetine katılmaya hazır olduklarını ifade etti.

DQTK: AZERBAYCAN’A DESTEK İÇİN BAŞLATILACAK YARDIM FAALİYETLERİNE KATILMAYA HAZIRIZ

Kremlin'in desteklediği Ermenistan’ın Karabağ üzerindeki işgalci rolüne ve Kırım Tatarlarının Azerbaycan’a her daim destek olacağına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bundan 30 seneye yakın bir süre önce Ermenistan adındaki işgalci, Azerbaycan’a ait toprakları işgal etmiştir. O topraklar uluslararası hukuka göre Azerbaycan’ındır. Azerbaycan, o gün bugündür konuşarak, ikna ederek, dil dökerek kendine ait toprakları geri isterken; Ermenistan adındaki işgalci devlet, arkasına aldığı bir diğer işgalci yani meslekdaşı olan Rusya’ya ve başka bazı destekçilerine güvenerek bu tatlı-sert dilden anlamadığını kanıtladı. Ve nihayetinde ‘nush ile uslanmayana etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir’ gibi çok anlamlı atasözüne sahip Türk milleti atasözünün üçüncü basamağını yürürlüğe koydu. Meselenin özeti budur. Azerbaycan diasporasının ordusuna ve Azerbaycan’daki halkına destek için başlatacağı yardım faaliyetlerine katılmaya hazır ve amadeyiz. “

KIRIMOĞLU’NDAN AZERBAYCAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEK

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ermenistan’ın ateşkes ihlali sonucu işgal altındaki Dağlık Karabağ’a harekat başlatan Azerbaycan’a destek verdi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında sıcak çatışmalar devam ederken, Bakü yönetimine bir destek de Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu’ndan geldi.

İlgili haber: Kırımoğlu’ndan Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne destek

“KARABAĞ, AZERBAYCAN’IN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR”

Ukrayna’daki Azerbaycan diasporasının temsilcilerinden Yalçın Kahramanoğlu, sosyal medyada Kırımoğlu ile fotoğraflarını paylaştı. Fotoğrafta Kırımoğlu’nun elinde, Karabağ’ın Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden bir mesaj ile poz vermesi dikkat çekti. Kırımoğlu’nun yanında, Ukrayna’daki Azerbaycan diasporasının temsilcilerinden Yalçın Kahramanoğlu ve Kırımoğlu’nun Ukrayna Parlamentosunda danışmanlığını yürüten Elşan Ceferli yer aldı.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti. Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.