SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya Ana Dil Günü'nde Kırım Tatarca çevrimiçi dikte yapılacak

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2022 13:33
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2022 13:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünya Ana Dil Günü'nde Kırım Tatarca çevrimiçi dikte yapılacak

“Nefes” sivil toplum kuruluşunun Dünya Anadil Günü vesilesiyle her yıl düzenlediği Kırım Tatarca çevrimiçi dikte (imla), bu yıl 21 Şubat 2022 tarihinde yapılacak. Bu yılki diktenin, Rus işgalci yönetimi tarafından düzmece dava çerçevesinde alıkonulan siyasi tutsaklar Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’a ithaf edildiği bildirildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, “Nefes” sivil toplum kuruluşunun Dünya Anadil Günü çerçevesinde, 21 Şubat 2022 günü Kırım Tatarca çevrimiçi dikte (imla) düzenleyeceğini bildirdi. Çubarov bu yılki diktenin, Rus işgalcilerin Kırım’da, Eylül 2021’de yasa dışı olarak alıkoyduğu Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal ve siyasi tutsaklar Aziz Ahtemov ile Asam Ahtemov’a ithaf edildiğini duyurdu.

Diktenin ana amacının Kırım Tatar halkını birleştirmek olduğunu belirten Çubarov, “Yaş, milliyet, yaşadığı yer ve Kırım Tatar dili düzeyi fark etmeden isteyen herkes dikteye katılabilir. Dikte, elle, okunaklı, Latince veya Kiril alfabesinde yazılmalıdır. Dikte etkinliği sonra erdikten sonra metni organizatörler tarafından Latince ve Kiril alfabesinde yayımlanacaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

Dikteyi, 21 Şubat 2022 saat 19.00’da (Türkiye saatiyle) “Nefes” sivil toplum kuruluşunun Facebook sayfasından yapılan yayında Kırım Tatar yazar ve şair Seyare Kokçe okuyacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.