SON DAKİKA
Hava Durumu

Edem Bekirov'un avukatı: Yemek yemeyerek kan şekerini dengelemeye çalışıyor

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2019 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2019 15:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Edem Bekirov'un avukatı: Yemek yemeyerek kan şekerini dengelemeye çalışıyor
http://qha.com.tr/haberler/abd-den-edem-bekirov-u-oldurmeye-son-verin-cagrisi/37693/

Rus işgali altındaki Kırım’da aralık ayından bu yana düzmece bir dava çerçevesinde alıkonulan ağır hasta, siyasi tutsak Edem Bekirov’un sağlık durumunun hızla kötüye gittiği, kanındaki şeker seviyesini dengelemek için öğünler arasında uzun aralar vermek zorunda kaldığı bildirildi.

AVUKAT VELİLAYEV SAĞLIK DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERDİ

28 Mayıs tarihinde Edem Bekirov’u bulunduğu hapishanede ziyaret eden ve izlenimlerini QHA'ya aktaran avukat İslam Velilayev, “Kan şekerini dengede tutmak için gün içinde Bekirov 10-14 saat aç kalıyor. Çok miktarda insülin almasına rağmen yemek yediği zaman şekeri 20’ye kadar yükseliyor. Yemek yemekten vazgeçerek kan şekerini dengeliyor” ifadelerini kullandı.

Avukat Velilayev, müvekkilinin sağlık durumunu ağır olarak değerlendiriyor. Yüksek miktarda aldığı insülin yüzünden pankreas rahatsızlığının ortaya çıktığını vurgulayan avukat, ayrıca zaten mevcut olan hastalıklara kanla karışık öksürüğün de eklendiğini bildirdi.

Tutukevi doktorunun Bekirov'a röntgen için hastaneye götürüleceğine dair söz verdiğini belirten avukat Velilayev, müvekkilinin buna rağmen gerekli yardımın ve işlemlerin yapılması konusunda hapishane doktoruna güvenmediğini ifade etti.

Avukat Velilayev, soruşturma görevlisinin kasıtlı olarak soruşturmayı beklettiğini ve 5-6 Haziran tarihlerinde Bekirov’un tutuklama süresini bir iki ay daha uzatacağını belirtiyor. Soruşturmanın bitmesi durumunda siyasi tutsak Bekirov'un ev hapsine alınma ihtimali bulunuyor.

http://qha.com.tr/haberler/siyasi-tutsak-edem-bekirov-hastaneye-kaldirildi/32383/ İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019’da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

http://qha.com.tr/haberler/abd-rusya-edem-bekirov-a-karsi-utanc-verici-bir-tutum-sergiliyor/21124/

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

http://qha.com.tr/haberler/siyasi-tutsak-edem-bekirov-un-saglik-durumu-kotulesiyor/20068/

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.

http://qha.com.tr/haberler/rus-insan-haklari-savunucularindan-edem-bekirov-u-kurtarma-cagrisi/37966/En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.