SON DAKİKA
Hava Durumu

Edem Bekirov’un eşi Gülnara Bekirova haykırdı: “Bu, bir insanın yavaşça yok edilmesi!”

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 12 Aralık’tan bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2019 20:09
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2019 20:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Edem Bekirov’un eşi Gülnara Bekirova haykırdı: “Bu, bir insanın yavaşça yok edilmesi!”

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 12 Aralık’tan bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi.

Edem Bekirov’un eşi Gülnara Bekirov’a, Facebook sayfasında konuyla ilgili yaptığı açıklamada 4 Nisan’da eşini avukatının ziyaret ettiğini kaydederek, “20 Mart'ta yapılan muayene sırasında yazılan ilaçları ancak 25’inde kabul ettiler. Baş ağrıları ve kusma (var), tansiyonu yüksek -160/85, şekeri sürekli yüksek - 11-16 mg, bacağında yeni bir yara açıldı, kramplar (var), oturarak uyuyor. Bugün tutukevindeki 114. günü . (Bu) bir insanın yavaşça yok edilmesi.” dedi.

http://qha.com.tr/haberler/siyasi-tutsak-edem-bekirov-un-saglik-durumu-ciddiyetini-koruyor/13095/ İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. Bekirov'un 11 Şubat tarihinde kadar tutuklu kalacağı duyurulmuştu.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçlandığı bildirilmişti.

Avukat Aleksey Ladin, kalp ve şeker hastası olan ayrıca bir ayağı ampute durumdaki Bekirov’a tutukevinde gerekli tıbbi bakımın sağlanmadığını belirtmişti.

http://qha.com.tr/haberler/edem-bekirov-tutukevinin-revirine-sevk-edildi/10580/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.