SON DAKİKA
Hava Durumu

Eskişehir milletvekilinden Zelenskiy'e Kırım çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2019 10:44
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eskişehir milletvekilinden Zelenskiy'e  Kırım çağrısı

Belçika'nın Başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi toplantılarına katılan CHP Eskişehir Milletvekili ve TBMM NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyesi Utku Çakırözer, Rusya'nın işgal ettiği Kırım'da yaşanan hak ihlallerini bir kez daha gündeme getirdi.

"KIRIM'DA YAŞANAN ACILAR, HAK İHLALLERİNİN BİR AN ÖNCE SONLANDIRILMASINI SAĞLAMALIYIZ"

Ukrayna'daki gelişmelerin ele alındığı toplantıda Çakırözer, yeni seçilen Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy'i tebrik ederek, Ukrayna'nın Kırım Tatarlarının haklarını koruyan politikalarının yeni devlet başkanı tarafından da devam ettirilmesini ve Başkan Zelenskiy'nin Kırım halkının haklarını savunmasını istedi. Çakırözer, "Bu hem seçim bölgem Eskişehir'in, hem ülkemizin, hem de inanıyorum ki tüm NATO müttefiklerimizin ortak dileğidir. Kırım'da yaşanan acıları, hak ihlallerinin bir an önce sonlandırılmasını sağlamayız" dedi.

ZELENSKİY'E ÇAĞRI

Ukrayna eski Dışişleri Bakanı Boris Tarasyuk'un da katıldığı toplantıda Çakırözer, Rusya'nın Kırım'daki insan hakları ihlallerini hatırlatarak, yeni seçilen Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır  Zelenskiy'nin Rusya'nın işgal ettiği Kırım'da yaşanan hak ihlallerine karşı Kırım halkının haklarını savunulmasına ilişkin politikaları sürdürmesini istedi.

İHLALLER DEVAM EDİYOR

Rusya'nın Kırım'daki insan hakları ihlallerinin insanlık suçlarına dönüştüğünü belirten Çakırözer, "Kırım'da yaşanan ihlaller hala devam ediyor. Rusya 5 yıldır Kırım'ı işgal ediyor. Sosyal, ekonomik ve kültürel alanda Rusya Kırım'daki soydaşlarımıza büyük baskı ve yasaklamalar uyguluyor. Artık bu işgal sona ermeli. Kırım konusunda NATO da caydırıcılığını ortaya koymalı" dedi.

İŞGAL SONA ERMELİ

Toplantıya dünyadaki en büyük Kırım Tatar diasporasının yaşadığı Eskişehir Milletvekili olarak katıldığını söyleyen Çakırözer, Eskişehir ve Eskişehir halkının Kırım Tatarlarının çektiği acıların şahidi olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bizler hepimiz Kırımlı soydaşlarımızın çektiği acıların şahidiyiz. Dileğimiz yeni seçilen Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy'in de yaşanan hak ihlallerine karşı Kırım halkının haklarını savunan politikalarını sürdürmesi. Bu hem benim seçim bölgem olan Eskişehir'in, hem ülkemizin, hem de inanıyorum ki tüm NATO müttefiklerimizin ortak dileğidir. Hep birlikte bu ihlallerin bir an önce sonlandırılmasını sağlamalıyız."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.