SON DAKİKA
Hava Durumu

Farit Zakiyev: Tatar İçtimai Merkezinin haksız yere yargılandığını bütün dünya bilmeli

Farit Zakiyev: Tatar İçtimai Merkezinin haksız yere yargılandığını bütün dünya bilmeli

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2021 15:21
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2021 15:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Farit Zakiyev: Tatar İçtimai Merkezinin haksız yere yargılandığını bütün dünya bilmeli

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Savcılığının, Kazan Tatar İçtimai Merkezinin aşırılıkçı örgüt olarak tanınarak kapatılması talebiyle açılan davanın ilk duruşması, 24 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşti. Duruşmayı değerlendirmek için Bütün Tatar İçtimai Merkezinde basın toplantısı düzenlendi. Merkezin başkanı Zakiyev, dünyanın açılan bu haksız davadan haberdar olması gerektiğini söyledi.

Bütün Tatar İçtimai Merkezinin kapatılması ile ilgili 24 Şubat'ta Tataristan Yüksek Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasını değerlendirmek üzere 1 Mart 2021 tarihinde basın toplantısı düzenlendi. 20 civarında katılımcının iştirak ettiği toplantıda, Bütün Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, kurumu "aşırılık" ile suçlamak için hiçbir delilin olmadığını vurguladı.

"TATAR DİLİNİ KURTARIN" BAŞLIKLI MEKTUPTAN DOLAYI SUÇLANDI

Görüşmede, Tataristan Savcılığı tarafından yöneltilen suçlamaların hiçbir hukuki dayanağının olmadığını belirten Zakiyev, "2017 yılında Tataristan Savcılığı, Rusça 'Tatar Dilini Kurtarın' başlıklı açık mektupta Tatar dilini devlet dili olarak kabul etmemizden dolayı bizi diğer milletlere karşı ayrımcılık yapmakla suçladı. Açık mektubu mahkemede tekrar okudum ve durumun böyle olmadığını yineledim ve dilimizi korumak için müzakere yapılmasını önerdim." dedi.

Savcılığın, Tatar İçtimai Merkezinin tüzüğü ile ilgili iddialarına da değinen Zakiyev, "Tüzükte, Rus halkına karşı hükümler olduğu söylendi. Ancak, öyle bir şey yok. 2004 yılından beri bu tüzükle çalışıyoruz. Ve herhangi bir eksiklik varsa, savcılığın aşırılıkla suçlayarak Tatar İçtimai Merkezini yargılamak yerine önce belgeyi onaylayan Adalet Bakanlığı ile iletişime geçmesi gerektiğini söyledim." şeklinde konuştu. Ayrıca, 2019 yılında Anma Günü mitinginin düzenlenmesi ve orada yapılan konuşmalarla ilgili iddialara da katılmadığını ifade eden Zakiyev, söz konusu mitingin Bütün Tatar İçtimai Merkezi tarafından değil, bir kişi tarafından düzenlendiğini söyledi.

"RUSYA'DA RUS OLMAYAN MİLLETLERE YÖNELİK SALDIRILAR DEVAM EDİYOR"

Etkinliğe katılan Tatar İçtimai Merkezi aktivisti Galişan Nuriahmet, Rusya'da Rus olmayan milletlere yönelik saldırıların devam ettiğini belirterek, "Tataristan Savcılığı, Tatar İçtimai Merkezine dava açtığında, Rusya ve Tataristan anayasalarının olduğunu ve Rusya tarafından da imzalanan genel bir insan hakları beyannamesi olduğunu unutmuş. Bu belgelerle Tatar halkının haklarının korunduğunu da unutmuşlar. Ve savcılık bunları uyguladığımız için bize sinsice dava açtı. Savcılık, ekspertizi FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) Tataristan Müdürlüğünün talebi üzerine Moskova'da eskiden Savcılık Enstitüsü olarak bilinen bir kuruluşta yaptırdı. Hangi emir verilirse verilsin yerine getiriyorlar. Mahkemede aklı başında olan kişi varsa bu talep yerine getirilmemelidir." dedi.

"TÜM DÜNYA BU DAVANIN HAKSIZ OLDUĞUNU BİLMELİ"

Tataristan Yüksek Mahkemesinin bir sonraki duruşmasından önce farkındalık yaratmak istediklerini söyleyen Farit Zakiyev, "Tatar İçtimai Merkezi aleyhinde açılan bu davanın haksız bir dava olduğunu tüm dünya bilmeli ve bunun için mücadele edeceğiz." diye kaydetti.

Tataristan Yüksek Mahkemesinde Merkezi savunan avukat Aleksey Zlatkin, Tatar İçtimai Merkezini aşırılıkla suçlayarak karalayan Tataristan Savcılığına karşı mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Ocak 2021'de Tataristan Savcılığı, Bütün Tatar İçtimai Merkezinin aşırılık yanlısı bir örgüt olarak tanınması ve faaliyetlerinin yasaklanması için Yüksek Mahkemede dava açtı. Savcılık, Merkezin tüzüğünün ve üyelerinin 2017'den beri yaptığı konuşmaların yasalara aykırı olduğunu iddia ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.