SON DAKİKA
Hava Durumu

Filipinler'den, Kanada’ya savaş açma tehdidi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Kanada’nın 2013-2014 yılları arasında Filipinler’e yasadışı olarak gönderdiği çöplerini geri almazsa Kanada’ya savaş açacaklarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2019 23:00
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Filipinler'den, Kanada’ya savaş açma tehdidi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Kanada’nın 2013-2014 yılları arasında Filipinler’e yasa dışı olarak gönderdiği çöplerini geri almazsa Kanada’ya savaş açacaklarını açıkladı.

Duterte, çöp yığınlarının geri gönderileceğini aksi takdirde savaş ilan edileceğini duyurdu. 

"YA GERİ ALACAK YA DA ÇÖPLERİNİ ORAYA DÖKECEĞİM"

Luzon Adası’da meydana gelen 6.1’lik depremin en fazla can aldığı Pampanga bölgesinde katıldığı toplantıda konuşan Duterte, “Bir gemi hazırlanmasını istedim. Kanada, çöplerini ya geri alacak ya da Kanada’ya yelken açarak, çöplerini oraya dökeceğim” dedi.

Duterte, “Kanada’ya savaş açabiliriz. Onları alaşağı da edebiliriz. Çöplerini geri vereceğim, ne olursa olsun! Sadece bekleyin ve görün” ifadelerini kullandı.

KANADA ANLAŞMA İHLALİ İLE SUÇLANIYOR

Evsel atık, plastik şişe ve çantalar, gazeteler ve kullanılmış yetişkin bezlerinden oluşan toplam 103 konteyner dolusu Kanada atığı, 2013-2014 yılları arasında Manila’ya toplu halde getirilmişti. Filipinler, Kanada’yı, 1995 yılında imzalanan Tehlikeli Atıkların Bertaraf Edilmesi ve Sınır Aşınmasına İlişkin Basel Sözleşmesini ihlal etmekle suçluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.