SON DAKİKA
Hava Durumu

Fırat'ın doğusuna olası operasyon MGK'da görüşülecek!

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2019 13:53
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2019 16:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fırat'ın doğusuna olası operasyon MGK'da görüşülecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'nda, Fırat'ın doğusuna olası operasyon masaya yatırılacak. S-400 teslimatı ve F-35'ler ile Doğu Akdeniz’deki gelişmeler de toplantıda görüşülecek konular arasında.

ÖNCELİKLİ KONU BAŞLIĞI: FIRAT'IN DOĞUSU

Milli Güvenlik Kurulu yoğun gündemiyle yarın Beştepe'de toplanacak. Kritik toplantıda öncelikli olarak, Fırat’ın doğusuna yapılması planlanan operasyon için devam eden hazırlıklar gündemde olacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın konuya ilişkin sunum yapması bekleniyor.

'GÜVENLİ BÖLGE' MESELESİ

Ayrıca, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in geçen hafta Ankara’da gerçekleştirdiği temaslar toplantıda masaya yatırılacak. Türk ve ABD askeri heyetleri arasında, Güvenli Bölge’nin tesisi için oluşturulan çalışma grubunun faaliyetleri değerlendirilecek.

S-400'LER VE ABD'NİN OLASI YAPTIRIMLARI

MGK'da S-400'lerin teslimat süreci de gözden geçirilecek. İlk batarya teslimatı tamamlanan S-400'lerin olası konuşlanma yerlerinin değerlendirilmesi bekleniyor.

Toplantıda ABD'nin olası CAATSA yaptırımlarına karşı atılacak adımlar da ele alınacak. Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılması halinde izlenecek yol haritası belirlenecek.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİ: BAKAN ÇAVUŞOĞLU SUNUM YAPACAK

Avrupa ve ABD ile gerili yaratan, Türk gemilerinin Doğu Akdeniz'deki sondaj ve arama çalışmaları da değerlendirilecek.

Akdeniz’deki son duruma ilişkin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in MGK'da ayrı ayrı sunum yapması bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.