SON DAKİKA
Hava Durumu

Genç Tatar'dan, 1. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın 104. yıl dönümüne bağışlanan Uluslararası Satranç Turnuvası

Genç Tatar'dan, 1. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın 104. yıl dönümüne bağışlanan Uluslararası Satranç Turnuvası

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2021 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2021 22:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Genç Tatar'dan, 1. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın 104. yıl dönümüne bağışlanan Uluslararası Satranç Turnuvası

Kırım ve Kırım Tatarlarına yönelik Facebook üzerinden yayınlar yapan, faaliyetlerini Konya’da sürdüren “Genç Tatar” ekibi, 1. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın 104. yıl dönümüne bağışlanan özel ödüllü satranç turnuvası düzenliyor. İşgal şartları altında farklı bölge ve ülkelerde yaşayan Kırım Tatarları arasındaki iletişimi satranç aracılığıyla geliştirmenin de amaçlandığı turnuvanın ödülleri, Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından Ankara’da düzenlenecek olan "Kırım Kültür Günleri" etkinliklerinin açılışında sahipleriyle buluşacak.

Genç Tatar ekibi, Kırım Derneği Genel Merkezinin destekleriyle "1. Kırım Tatar Millî Kurultayı" ile"Kırım Ahali Cumhuriyeti"ni hatırlatarak yad etmek ve bugün işgal şartları altında farklı bölge ve ülkelerde yaşayan Kırım Tatarları arasındaki iletişimi satranç aracılığıyla geliştirmek amacıyla, ödüllü "1. Kırım Tatar Millî Kurultayı 104. Yılı Uluslararası Satranç Turnuvası" düzenliyor. Genç Tatar, 11-12 Aralık 2021 tarihlerine özel düzenlenen bu ödüllü satranç turnuvasına, tüm satranç severleri davet ediyor. Uluslararası Satranç Turnuvası'na kayıt olmak için buradan form bağlantı adresi ziyaret edilebilir ve turnuva şartları ile ilgili ayrıntılı bilgilere bu bağlantıdan erişilebilir.

Öte yandan ilki gerçekleştirilen "1. Kırım Tatar Millî Kurultayı 104. Yılı Uluslararası Satranç Turnuvası"nın anlam ve önemine ilişkin QHA'ya açıklamalarda bulunan Genç Tatar ekibi, şunları kaydetti:

"Genç Tatar olarak daha önce organize ettiğimiz Kırım Tatar Milli Bayrak Günü Satranç Turnuvası, Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası ve Zafer Bayramı Satranç Turnuvası'nın ardından Kırım Derneği Genel Merkezi destekleriyle düzenlediğimiz '1. Kırım Tatar Millî Kurultayı 104. Yılı Uluslararası Satranç Turnuvası', 1917'de gerçekleştirilen 1. Kırım Tatar Millî Kurultayı anısına ithaf edilmektedir. Bilindiği üzere, 1917'de gerçekleştirilen bu Kurultay, Türk dünyasının ilk tam demokratik cumhuriyeti olan 'Kırım Ahali Cumhuriyeti' ile neticelenmiş ve bu Cumhuriyet, Kırım ve Kırım Tatarları için 1783'ten itibaren başlayan 134 yıllık esaretin ardından özgür bir vatanın ilk nişanesi olmuştur. Bu açıdan, Genç Tatar ve Kırım Derneği Genel Merkezi, satranç turnuvası aracılığıyla "1. Kırım Tatar Millî Kurultayı" ve bununla birlikte "Kırım Ahali Cumhuriyeti"ni hatırlatarak yad etmek ve bugün yeniden işgal şartları altında farklı bölge ve ülkelerde yaşayan Kırım Tatarları arasındaki iletişimi satranç aracılığıyla geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu vesile ile 1. Kırım Tatar Millî Kurultayı anısına düzenlenen satranç turnuvası organizasyonu bu yıldan başlayarak her sene düzenli olarak gerçekleştirilecektir. Bu amaç çerçevesinde, Türkçe olarak çıkılan ilk ilana müteakip İngilizce, Kırım Tatarca ve Rusça olarak da ilanlara çıkılması planlanan satranç turnuvamız başta Kırım, Türkiye, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Özbekistan gibi dünyanın farklı noktalarında yaşayan Kırım Tatarları olmak üzere tüm satranç severlere açıktır. Son olarak, turnuvamız 11-12 Aralık 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Turnuva kazananlarına ödülleri, 16 Aralık 2021 tarihinde Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından Ankara’da düzenlenecek olan ‘Kırım Kültür Günleri’ etkinliklerinin açılışında takdim edilecektir."

Genç Tatar'ın Turnuvaya ilişkin bilgilendirme ve katılım formunda yer alan bilgiler şöyle:

1. Kırım Tatar Millî Kurultayı 104. Yılı Uluslararası Satranç TurnuvasıBu form "1. Kırım Tatar Millî Kurultayı 104. Yılı Uluslararası Satranç Turnuvası" için iletişim bilgilerinizle turnuvaya kaydınızın yapılması amacıyla oluşturulmuştur.

"1. Kırım Tatar Millî Kurultayı 104. Yılı Uluslararası Satranç Turnuvası" hakkındaki bilgiler şu şekildedir:

1. Turnuvaya katılım ücretsizdir.
2. Turnuva kayıtları 4 Aralık 2021'de başlamıştır ve 9 Aralık 2021 Cuma günü saat 24:00'e kadar devam edecektir.
3. Turnuva, 11-12 Aralık 2021'de çevrimiçi satranç uygulaması Lichess üzerinden gerçekleştirilecektir.
4. Turnuvaya katılabilmeniz için Lichess uygulamasında üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Lichess uygulamasına https://lichess.org/ bağlantı adresinden ulaşabilerek ücretsiz üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.
5. Turnuvanın çift aşamalı olarak oynanması planlanmaktadır. Buna göre 11 Aralık 2021'de klasman maçları oynanacaktır. 12 Aralık 2021'de ise final maçları oynanacaktır. Kazananlar final maçları sonunda belli olacaktır.
6. Turnuva eşleşmeleri ve puan sıralamaları Lichess uygulaması ile otomatik olarak gerçekleştirilecektir ve maçlar eş zamanlı olarak oynanmaktadır.
7. Turnuvanın işleyişi:

7.1. MAÇLARIN OYNANIŞI

7.1.1. Turnuva "İsviçre usulü" olarak gerçekleştirilecektir.
7.1.2. Klasman maçları 11 Aralık 2021'de 16:00 (Türkiye saati ile / GMT+3)'da başlayacaktır.
7.1.3. Klasman maçları 7 (yedi) turdan oluşmaktadır ve maç süreçleri 5+1 formatındadır (5 dakikalık temel sürenin yanında hamle başına ilave bir saniye süre). Ayrıca, turlar arası iki dakikalık bekleme süresi bulunmaktadır.
7.1.4. Klasman maçları sonucunda oluşacak sıralama tablosuna göre katılımcıların ilk %20'si final maçlarına katılmaya hak kazanacaktır. %20'nin belirlenmesinde temel kriter maçlar sonucunda elde edilen ve Lichess uygulamasının algoritması ile belirlenen "puanlar" olacaktır. Ancak, eşit puan olması durumunda "averaj" değerlendirmesi yapılacaktır.
Örnek olarak; klasman maçlarına 100 yarışmacı katılması durumunda final maçlarına %20 olarak ilk 20 yarışmacı katılmaya hak kazanacaktır. Ancak 20. ve 21. yarışmacıların puanları aynı olması durumunda averaja bakılacaktır. Averajında aynı olması durumunda 21. yarışmacı da final maçlarına katılabilecektir. Ancak averajın farklı olması durumunda 21. yarışmacı final maçlarına katılamayacaktır.
7.1.5. Final maçları 12 Aralık 2021'de 16:00 (Türkiye saati ile / GMT+3)'da başlayacaktır.
7.1.6. Final maçları 5 (beş) turdan oluşmaktadır ve maç süreleri 7+1 formatındadır (7 dakikalık temel sürenin yanında hamle başına ilave bir saniye süre). Ayrıca, turlar arası iki dakikalık bekleme süresi bulunmaktadır.

7.2. NİHAİ SIRALAMA

7.2.1. Lichess uygulamasında sıralama tablosu uygulama tarafından otomatik oluşturulmaktadır. Buna dayalı olarak nihai sıralamada final maçları sonucunda Lichess tarafından otomatik oluşturulan sıralama esas alınacaktır. Bu sıralamaya göre ilk üçe giren yarışmacılar turnuva ödüllerine hak kazanacaktır.
7.2.2. Yapılacak sıralamada aynı puan sahip yarışmacıların bulunması durumunda averaj hesabına bakılacaktır ancak averajında aynı olması durumunda aynı puan ve averaja sahip yarışmacılar arasında tek maç olarak kazanın ödüle hak kazanacağı bir maç oynanacaktır. Bu maç turnuvanın sonuçlanıp nihai sıralamanın ilan edilmesinin ardından iki saat içerisinde oynanacaktır. İki saat içerisinde maçına katılım göstermeyen yarışmacı hakkını kaybedecektir. İki yarışmacının katılım göstermemesi durumunda kura yapılacaktır.
8. Kırım Derneği Genel Merkezi destekleriyle verilecek olan ödüller derece sırasıyla olmak üzere şu şekildedir (Ödüle hak kazanan yarışmacının Türkiye dışarısında olması durumunda sonuçların açıklanacağı tarih olan 16 Aralık 2021'deki tl/dolar kur paritesine göre dolar cinsinden ödülün iletimi yapılacaktır.):
8.1. Birincilik derecesine 3.000 TL
8.2. İkincilik derecesine 2.000 TL
8.3. Üçüncülük derecesine 1.000 TL
9. Dereceye girerek ödüllere hak kazanan katılımcıların isimleri onayları da alınarak 16 Aralık 2021'de Ankara'da Kırım Derneği Genel Merkezi'nce gerçekleştirilecek olan Kırım Tatar Kültür Günleri açılış programında ilan edilecek olup hak kazandıkları ödüllerin teslimi gerçekleştirilecektir.
10. Genç Tatar, Konya Kırım Türkleri Derneği ve Mecmua-Dergi facebook hesapları üzerinden turnuvanın canlı yayını yapılacaktır.
11. Turnuvaya katılan her bir yarışmacı yukarıda şartları kabul etmiştir.
12. Organizasyon komitesi turnuva işleyişi hakkında değişiklik yapma hakkını saklı tutar ve değişiklik yapması durumunda bunu açıklamak ve duyurmakla yükümlüdür.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.