SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Kıbrıs, yasa dışı Kerç köprüsü inşaatı nedeniyle uygulanan yaptırımları engelliyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) Kırım’ın işgalinden sonra işgalci Rusya tarafından yasa dışı şekilde Kerç köprüsünün inşa etmesi nedeniyle, Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan yaptırımları bloke ettiği ortaya çıktı. AB, Rus işgalcilerin Kırım’ı Rusya’yı bağlamak için yasa dışı şekilde inşa ettiği Kerç köprüsünün yapımında yer alan 6 şirkete 2018 yılında yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2020 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2020 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Kıbrıs, yasa dışı Kerç köprüsü inşaatı nedeniyle uygulanan yaptırımları engelliyor


Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) Kırım’ın işgalinden sonra işgalci Rusya tarafından yasa dışı şekilde Kerç köprüsünü inşa etmesi nedeniyle, Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan yaptırımları bloke ettiği ortaya çıktı. AB, Rus işgalcilerin Kırım’ı Rusya’ya bağlamak için yasa dışı şekilde inşa ettiği Kerç köprüsünün yapımında yer alan 6 şirkete 2018 yılında yaptırım uygulamaya başlamıştı.GKRY'nin, Rusya’nın Kırım’ı işgal ettikten sonra yasa dışı şekilde Kerç köprüsünü inşa etmesi ve Bundestag’a (Alman Federal meclisi) 2015 yılında siber saldırı düzenlenmesi nedeniyle, Avrupa Birliğinin uyguladığı yaptırımları bloke ettiği kaydedildi.Azatlık Radyosu Brüksel Muhabiri Rikard Jozwiak, 3 Eylül tarihinde konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "AB yaptırımlarının çalışması, hem 2015'te Bundestag’a yapılan siber saldırılardan sorumlu olanlara hem de Kerç köprüsü yapımından sorumlu olanlara yönelik yaptırımların Kıbrıs tarafından engellenmesi nedeniyle zorlaşıyor." ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili başka herhangi bir ayrıntı verilmedi.BAKAN KULEBA: KIBRIS MİLLİ ÇIKARLARINI KORUMAK İÇİN YAPTIRIMLARI ENGELLİYOR

Rikard Jozwiak’in açıklamasını yorumlayan Ukrayna Dışişleri bakanı Dmıtro Kuleba, Kıbrıs’ın, Avrupa Birliğinin yaptırımlarını engelleyerek kendi milli çıkarlarını koruduğu fikrini ifade etti.Azatlık Radyosuna verdiği demeçte Kuleba, "Kıbrıs, sahip olduğu araçlarla ulusal çıkarlarını koruyor. Bunu, mevzubahis eylemler nedeniyle Rusya Federasyonu’na uygulanan yaptırımları desteklemediği için değil, Avrupa Birliğinin Kıbrıs'ı kendi meselelerinde yeterince desteklemediğine inandığı için yaptı. Avrupa Birliği üyesi olmayan başka bir devletle ilişkilerde Kıbrıs'ı ilgilendiren meseleler." şeklinde konuştu."BU OLAY ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ"

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının, GKRY'nin AB yaptırımlarını engellediğinden uzun zamandır haberdar olduğunu kaydeden Kuleba, "Bu mesele şimdi basına düştü ama biz bunu çok önceden biliyorduk, bunun üzerinde çalışıyoruz, ancak Kıbrıs'ın elindeki araçlarla ulusal çıkarlarını savunma hakkına saygı duyuyorum. Bunu da net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Tabii ki, bu sürecin Ukrayna'nın ulusal çıkarları üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmek için hem Avrupa Birliği hem de Kıbrıslılarla birlikte çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.KERÇ KÖPRÜSÜ VE BUNDESTAG

Rusya, 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasını işgal ettikten sonra Kırım’ı Rusya’yla bağlamak amacıyla 2017 yılında Kerç Boğazı üzerinden yasa dışı şekilde köprü inşa etmeye başladı. Yasa dışı Kerç köprüsünün otoyol kısmının açılışı 15 Mayıs 2019 tarihinde Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı.

Avrupa Birliği (AB), Kerç köprüsünün yapımında yer alan 6 şirkete karşı Temmuz 2018’de yaptırım uygulamaya başladı.

AB’nin resmi sitesinde yayımlanan karara göre, Putin’in yakın arkadaşı Rus oligark Arkadiy Roternberg’e ait Mostotrest (MOEX: MSTT) ve Stroygazmontaj şirketleri, ayrıca Institute Giprostroymost Saint-Petersburg, Zaliv Tersanesi (Kerç), Stroygazmontaj-Most ve Zao Vad şirketleri AB’nin uyguladığı yaptırımlar kapsamına giriyor.

2015 genel seçimleri öncesi nisan ve mayıs aylarında, Alman parlamenterlerin ve Başbakan Angela Merkel'in seçim bürosunun e-posta yazışmalarının korsanların eline geçtiği ortaya çıkmıştı. Siber saldırıyı araştıran Alman IT uzmanları Rus askeri istihbaratı GRU'ya çalışan APT28 adlı hacker grubunu sorumlu tuttu. Alman güvenlik birimleri hacker grubunu Rus askeri istihbarat elemanı Dmitriy Badin'in yönlendirdiği ipuçlarına ulaştı. Almanya, yapılan saldırı sonrası meclisin IT sistemi değiştirilmek zorunda kalmıştı. Mayıs 2020’de Federal Savcılık, Rus askeri istihbarat elemanı Dmitriy Badin hakkında 5 Mayıs 2020 tarihinde tutuklama kararı çıkardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.