SON DAKİKA
Hava Durumu

Hakan Kırımlı Ankara Üniversitesi öğrencileriyle buluştu

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2013 09:16
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2013 15:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hakan Kırımlı Ankara Üniversitesi öğrencileriyle buluştu

“Osmanlı’dan Günümüze Kırım” konulu konferans 28 Kasım 2013 Perşembe günü Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Farabi salonunda yapıldı.

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Kırımlı’nın vermiş olduğu konferansta kalabalık bir öğrenci topluluğunun yanı sıra üniversite dışından da çok sayıda dinleyici hazır bulundu. Kırım Derneği Genel Merkezi Yöneticileri ve Gençlik Komisyonu üyelerinin de aralarında olduğu dinleyiciler konferansı büyük bir ilgi gösterdiler.

Ankara Üniversitesi Osmanlı Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi (OTAM) tarafından düzenlenen konferans OTAM Müdürü Prof. Dr. Yılmaz Kurt’un açılış konuşması ile başladı. Daha sonra kürsüye gelen Doç. Dr. Hakan Kırımlı konuşmasına Kırım’ın Türkiye’ye olan coğrafî ve medenî yakınlığından söz ederek başladı. Daha sonra Kırım Hanlığı’nın kuruluşu ve Osmanlı İmparatorluğu ile ilişkilerinden bahsetti. Kırım’ın ve Kırım Tatarlarının Sovyet egemenliği altında yaşadığı sıkıntıları anlattıktan sonra 18 Mayıs 1944 sürgün faciasını açıklayarak konuşmasına devam etti. Kırım’a dönüş sürecinde yaşanan sıkıntılarla birlikte halihazırda yaşanmakta olan problemlere de konuşmasında yer veren Doç. Dr. Hakan Kırımlı dinleyenlerin sorduğu sorulara cevap vererek konferansını tamamladı.

Program sonunda tekrar kürsüye gelen Prof. Dr. Yılmaz Kurt Türkiye’de Kırım hakkında hemen hemen hiç bilinmeyen ve çok merak edilen pek çok konuya bu konferans esnasında açıklık getirildiğini ifade ederek Doç. Dr. Hakan Kırımlı’ya teşekkür etti. Ardından kendisine Üniversite adına bir teşekkür plaketi takdim edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.