SON DAKİKA
Hava Durumu

Hakkari'de biri turuncu listede aranan iki terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari'nin Yüksekova kırsalında düzenlenen operasyonda, iki teröristin ölü olarak ele geçirildiğini bildirdi. Bakan Soylu, etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin turuncu listede aranan terörist Eyyüp Alper diğerinin ise örgütte sabotajcı olarak faaliyet gösteren Ahmet Akman olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2020 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2020 16:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hakkari'de biri turuncu listede aranan iki terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari’nin Yüksekova kırsalında düzenlenen operasyonda, iki teröristin ölü olarak ele geçirildiğini bildirdi. Ele geçirilen teröristlerin birinin turuncu kategoride yer aldığı öğrenildi.

Hakkari'nin Yüksekova Kırsalında bugün İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğünün birlikte düzenlediği operasyonda bölücü terör örgütü PKK mensubu iki terörist ölü olarak geçirildi. İçişleri Bakan Süleyman Soylu, etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin turuncu listede aranan terörist Eyyüp Alper diğerinin ise örgütte sabotajcı olarak faaliyet gösteren Ahmet Akman olduğunu açıkladı.

Soylu, "Bugün şehidimizin şehadetinden sonra Yüksekova’da turuncu kategoride aranan teröristler Eyyüp Alper ve Ahmet Akman ölü ele geçirildi." dedi.

SİLAHLI KUVVETLERE TEŞEKKÜR

İçişleri Bakanı Soylu, bugün sosyal medya hesabından turuncu listede aranan teröristlerin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakan Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Bugün şehidimizin şehadetinden sonra Yüksekova'da birçok olayın failleri, turuncu kategoride aranan Eyyüp Alper ve Ahmet Akman adlı teröristler ölü ele geçirildi. Şehidimizin ve birçok eylemdeki şehitlerimizin kanını yerde bırakmayan silah arkadaşlarından Allah razı olsun."

BİRÇOK KANLI EYLEMDE ROL OYNADILAR

İçişleri Bakanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada da Hakkari İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğünce müşterek gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Turuncu listede yer alan sözde Esendere bölge sorumlusu olan 'Velat' kod adlı Eyyüp Alper'in 2014 yılında Hakkari/Yüksekova Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunan bir otelin önündeki 3 askeri personelin şehit olduğu silahlı saldırının, 2017 yılında AK Parti Esendere Belde Başkanı Tayfun Ayhan'ın ağabeyi Murat Ayhan'ın hayatını kaybettiği silahlı salıdırı ile daha birçok kanlı eylemin faili olduğu tespit edilmiştir. 

Etkisiz hale getirilen diğer terörist 'Nidal' kod adlı Ahmet Akman'ın ise örgütte sabotajcı olarak faaliyet gösterdiği, 2018 yılında Hakkari/Yüksekova/Çobanpınar köyü yolunda polis özel harekata ait zırhlı aracın geçişi esnasında düzenlenen ve 1 özel harekat polisinin şehit olduğu, 10 özel harekat polisinin yaralandığı EYP'li saldırının failleri arasında olduğu belirlendi."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.