SON DAKİKA
Hava Durumu

İdlib’de çocuklar acımasızca katlediliyor

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2019 20:17
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2019 20:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İdlib’de çocuklar acımasızca katlediliyor

Katil Esad rejimi, işgalci Rusya’nın desteği ile Suriye’nin İdlib kentinde savunmasız sivil ve çocukları öldürmeye devam ediyor. Son bir ayda İdlib’te öldürülen çocuk sayısı 2018'deki kayıpların tamamını geçti. Nisan ayından beri aralarında 90 çocuğun olduğu en az 400 kişi ölürken; 440 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Uluslararası Çocukları Koruma Örgütü Save the Children (Çocukları Koruyun) ve onun ortak kuruluşu Hurras Network'ün hazırladığı raporda, 24 Haziran'dan beri en az 33 çocuk öldü. Bu sayı 2018'in tamamında 31 olarak kayıtlara geçti.

Suriye'de 2.1 milyon çocuğun okula gidemediğini kaydeden Save the Children Suriye Direktörü Sonia Khush, "Suriye'nin kuzey batısındaki çocuklar 80 gün boyunca çatışmaların gölgesinde yaşadı. Eğitim, yemek ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakıldılar ve aylarca açık alanlarda ağaçların altında uyumak zorunda kaldılar." ifadelerini kullandı.

Saldırılarda okullar hasar gördüğü için Suriye genelinde 2.1 milyon çocuk okula gitmiyor ve 1.3 milyon da okulu bırakma riskiyle karşı karşıya. Son dönemde ise en az 44 okul hasar görerek eğitim verilemez hale geldi.

Uluslararası hukukun hiçe sayıldığı ve gelişi güzel sivillerin katledildiği İdlib’de Save The Children,  sivillerin korunması için çağrıda bulundu.

Save The Children, ülkede çatışan tüm tarafları başta sivillerin korunması için uluslararası hukuka saygı göstermeye çağırdı.

EN KANLI HAFTA YAŞANDI

Ülkenin kuzey batısındaki 3 milyon nüfuslu İdlib'te 22 Temmuz'daki son saldırıda aralarında 8 çocuğun olduğu en az 37 kişi yaşamını yitirdi. Bu hafta gerçekleşen hava saldırıları ve bombardımanlarda 66'dan fazla kişi hayatını kaybetti; yüzlerce sivil de yaralandı. Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre onların çoğunu kadın ve çocuklar oluşturuyor.

Sonia Khush, son saldırıda da çocukların hedef alındığını söyledi: "İdlib'deki son durum tam bir kabus. Zarar korkunç boyutta. Fark gözetmeden yapılan saldırılarda çocukların bir kez daha öldürüldüğü ve yaralandığı açık."

BM'ye göre son iki haftada dört tıbbi tesis, 80 binden fazla kişiye hizmet veren bir su istasyonu, pazar yerleri, fırınlar, okullar saldırılardan etkilendi.

Son iki ayda ise İdlib'in güneydoğusunda 250 bin kişiye su sağlayan en az 8 su tesisi vuruldu.

İDLİB MUTABAKATINA UYULMADI

Türkiye ve Rusya'nın 17 Eylül 2018'de imzaladığı İdlib mutabakatı kapsamında kentte silahtan arındırılmış bölge oluşturulmasına karar verildi. Ancak Suriye ve Rusya, Nisan ayından sonra İdlib'de hava saldırılarını artırdı. Esad rejiminin İran destekli gruplar ve Rusya'nın hava desteğiyle, bölgede yaklaşık 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdiği belirtiliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.