SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci mahkemeden Eskender Ahtemov'a bir ceza daha

İşgalci mahkemeden Eskender Ahtemov'a bir ceza daha

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2021 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2021 12:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci mahkemeden Eskender Ahtemov'a bir ceza daha

Rus işgal altındaki Kırım’da, işgalci güçler tarafından 3 Eylül’de kaçırılan oğlunun bulunduğu yeri öğrenmek istediği için hakkında işlem başlatılan Kırım Tatarı Eskender Ahtemov ikinci kez cezalandırıldı. İşgalci mahkeme, 10 gün tutuklama cezasını bitiren Kırım Tatarı hakkında şimdi de para cezası kararı aldı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 3-4 Eylül 2021’de işgalci güçler tarafından kaçırılan Nariman Celal, Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov’un bulunduğu yeri öğrenmek amacıyla Akmescit’teki (Simferopol) Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandıkları için alıkonulan Kırım Tatar aktivistler, “yargılanmaya” devam ediyor. Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde, dün, işgalci güçler tarafından 3 Eylül 2021'de kaçırılarak sözde “sabotaj düzenlemekle” suçlanan Kırım Tatarı Aziz Ahtemov’un babası Eskender Ahmetov hakkında açılan bir dava daha görüldü. İşgalci mahkeme, Eskender Ahtemov’u güya olağanüstü durumda davranış kurallarına uymamakla suçlu bularak hakkında 8 bin ruble (973 bin TL)  para cezası kararı aldı.

"BİR BABANIN OĞLUNUN GÖTÜRÜLDÜĞÜ YERİ BİLMEK İSTEMESİ GAYET DOĞALDIR"

Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan avukat Hatice Mamut, “Eskender Ahtemov’u olağanüstü durumda davranış kurallarına uymamakla suçladılar. Bana göre bu dava diğer davalardan farklı. Bu davaların Kırım Tatar aktivistleri cezalandırmak için kurgulanması gerçeğine rağmen hakim Eskender Ahtemov’un davasına farklı bir şekilde bakabilirdi. Çünkü Eskender, aramadan sonra alıkonulan oğlunun yerini öğrenmek için diğer insanlardan daha önce FSB binasına gitti. Bir babanın oğlunun götürüldüğü yeri bilmek istemesi gayet doğal bir şeydir.” diye belirtti.

Eskender Ahtemov’un yaşlı anne babasına ve oğlunun alıkonulmasından sonra gelin ve torununu de geçindirmek zorunda olduğunu aktaran avukat, “Hakim acımasız davrandı. Bin ila üç bin ruble para cezasını öngören ihlal için 8 bin ruble para cezası verdi. Öte yandan, biz bir kere daha hepimizi cezalandırmaya, yerimizi göstermeye karar veren sistemin ‘hayvani bir sırıtmasını’ görüyoruz.” dedi.

10 GÜN TUTUKLU KALDI

Bilindiği gibi, sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, işgalciler tarafından hukuksuz bir şekilde alıkonulan Aziz Ahtemov’un babası Eskender Ahtemov hakkında  tutuklama kararı almıştı. Eskender Ahtemov hakkında, Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi (polis görevlisinin talebine uymamak) ihlal etmekle suçlu bulundu ve hakkında 10 gün tutuklama kararı alındı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

58 KIRIM TATARI HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Rus işgalci güçleri, tarafından alıkonulan KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarının bulunduğu yeri öğrenmek için, alıkonulanların akrabaları ve aktivistler, 4 Eylül'de Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandı. İşgalci güçler, açıklama yapmak yerine Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek kadınlar ve yaşlılar dahil onlarca Kırım Tatarı alıkonuldu. FSB binası önünde alıkonulan 58 Kırım Tatarı hakkında yasal işlem başlatıldı.

İKİ KIRIM TATARINA TUTUKLULUK CEZASI

Arsen Ahtemov ve Eskender Ahtemov hakkında, Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılırken kalan 56 kişi, koronavirüs salgını nedeniyle yürürlükte olan Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesini (olağanüstü durumda davranış kurallarına uymama) ihlal etmekle suçlandı. İki Kırım Tatarının davası, 6 Eylül’de Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi’nde görüldü. Kırım Tatarları suçlu bulan işgalci mahkeme, Eskender Ahtemov hakkında 10 gün tutuklama, Arsen Ahtemov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası verdi.

“YASA DIŞI EYLEM” İDDİASI

Öte yandan işgalci güçlerin, Nariman Celal, Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov’un bulunduğu yeri öğrenmek için Akmescit’teki (Simferopol) Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplanılmasını “yasa dışı eylem” olarak sınıflandırdığını ve “miting” organizatörünü tespit etmeye çalıştıklarını öğrenildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.