SON DAKİKA
Hava Durumu

"İşgalci Rusya'yla despot Esed rejiminin liman anlaşması yasa dışıdır"

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2019 13:13
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"İşgalci Rusya'yla despot Esed rejiminin liman anlaşması yasa dışıdır"

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Abdurrahman Mustafa, Beşşar Esed rejiminin Tartus Limanı'nı 49 yıllığına Rusya'ya devretmek üzere yaptığı anlaşmaya tepki göstererek, kararın yasa dışı ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

"ANLAŞMA KABUL EDİLEMEZ VE YOK HÜKMÜNDEDİR"

Mustafa, "Esed rejimin Rusya ile yaptığı liman anlaşması kabul edilemez ve yok hükmündedir. Suriye halkına karşı işlenen suçlara ve hak ihlallerine ortak olan işgalci Rusya'yla despot Esed rejiminin liman anlaşması yasa dışıdır. Gayrimeşru bir rejimin Suriye'yi işgal eden taraflarla, Suriye halkının onayı olamadan vardığı herhangi bir anlaşmanın değeri yoktur." dedi.

"REJİM İKTİDARDA KALABİLMEK İÇİN MÜTTEFİKLERİNİN ÇIKARLARINI KORUMAYA ÇALIŞIYOR"

Halkın çıkarlarına aykırı imzalanan her türlü anlaşmaya şiddetle karşı çıkacaklarının altını çizen Mustafa, söz konusu anlaşmanın 49 yıllık olmasıyla ilgili de "Ruslar istedikleri rakamı ve koşulları anlaşma metnine yazarken, rejim ise bunu imzalamakla görevlidir. Ruslar bu anlaşmayla 'uzun vadeli plan yapabilen' süper güç izlenimi vermeye çalışıyor." diye konuştu.

http://qha.com.tr/haberler/rusya-suriye-topragini-kiralayacak/23657/

Mustafa, rejimin siyasi süreci ortadan kaldırmak için her türlü adımı atmaya hazır olduğunu dile getirerek, "Bu sözde anlaşmayla, rejim yok olmamak için Suriye halkının haklarından vazgeçmeye hazır olduğunu gösteriyor. Rejim iktidarda kalabilmek için müttefiklerinin çıkarlarını korumaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

TARTUS'UN ÖNEMİ

Doğu Akdeniz'deki Tartus Limanı'nın yıllık kapasitesi yaklaşık 16 milyon ton olarak ifade ediliyor. Suriye'nin en geniş alan üzerine kurulu limanında Rusya'nın deniz üssü bulunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.