SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler Kırımoğlu'nun vatan Kırım'a girişini engellemeye devam ediyor!

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun işgal edilen Kırım’a giriş yasağı sona ermesine rağmen o yine de ana vatanına gidemiyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2019 19:17
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 17:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler Kırımoğlu'nun vatan Kırım'a girişini engellemeye devam ediyor!

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun işgal edilen Kırım’a giriş yasağı sona ermesine rağmen o yine de ana vatanına gidemiyor.

Rus işgalcilerin uyguladığı Kırım’a giriş yasağının 19 Nisan 2019’da sona erdiğini anlatan Kırımoğlu, “Evet, üç gün önce Rusya’nın beş senelik yasağı sona erdi. Ancak geçen senenin sonunda onlar yeni (bir) yaptırım listesini uygulamaya koydu, söz konusu listede benim de soyadım var. Ve bu yaptırımların çerçevesinde Rusya’ya giriş yasağı uygulanıyor. Onlar Kırım’ı Rus toprağı olarak gördükleri için ben Kırım’a giriş yapamıyorum. Bunun dışında giriş yasağından sonra bana karşı bir dizi dava açtılar ve hakkımda arama emri çıkardılar.” diye kaydetti.

Kırımoğlu, Rusya’nın eylemleri yüzünden şu an işgal edilen yarımadaya giriş yapmanın “hiçbir şey ifade etmeyeceğini” belirtti.

http://qha.com.tr/haberler/kirimoglu-rusya-kirim-da-ii-yekaterina-nin-zamanindaki-gibi-davraniyor/10478/ YASAK NİSAN 2014’TE TEBLİĞ EDİLDİ

22 Nisan 2014 Kırım ile Ukrayna’nın anakarası arasındaki idari sınırda Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Rusya’ya 2019 yılına kadar giriş yasağının uygulandığı tebliğ edildi.

Daha sonra Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın başkenti Akmescit’in Rus işgalci yönetimine bağlı sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı Rusya Ceza Kanunu’nun üç maddesine göre dava açıldı.

KIRIM SAVCILIĞI OLAY İLE İLGİLİ DAVA AÇTI

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet göstermeye devam eden Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişinin yasaklanması ile ilgili mahkeme öncesi soruşturma başlattı.

VATANA GİRİŞ YASAĞI İLE İLGİLİ RUSYA’DA DA DAVA AÇILDI

2014 yılının Ekim ayı sonunda avukat Mark Feygin, Kırımoğlu’na Kırım’a girişi yasaklayan Federal Göç Servisine karşı dava açıldığını bildirdi. Ancak Rusya Federal Göç Servisi, yasağa ilişkin herhangi bir karar kabul etmediğini savundu.

http://qha.com.tr/haberler/kirimoglu-kirim-i-isgalden-kurtarma-meselesi-daima-ukrayna-nin-gundeminde-kalacak/23695/ GİRİŞİ FSB YASAKLADI

Daha sonra avukat Mark Feygin, Kırımoğlu’nun Kırım’a girişini Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) yasakladığını açıkladı. 14 Nisan 2016 tarihinde yapılan duruşmada Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi yasaklanması nedeniyle Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) karşı açtığı dava, “devlet sırrı” olarak sınıflandırıldı.

RUS MAHKEME KARARINI VERDİ

Mayıs 2016’da Moskova Şehir Mahkemesi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişini yasakladı. Kırımoğlu’nun avukatı Mark Feygin, “Başvurumuz kabul edilmedi. Başka hiçbir şey açıklayamam, çünkü dava gizli ve içeriksiz” şeklinde açıklama yaptı

TEMYİZ DE REDDEDİLDİ

Aralık 2016’da Moskova’daki Rusya Yüksek Mahkemesi, Moskova Şehir Mahkemesinin Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Rusya’ya girişinin yasaklanması ile ilgili kararına temyiz dilekçesini inceleyerek giriş yasağı kararını onadı. Kırımoğlu’nun savunması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmayı planlıyor.

DAVA AİHM’DE

Kırım Tatar halkının milli liderinin Kırım’a giriş yasağı ile ilgili davanın Rus yargı mercilerinden geçmesi ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderildiği bildirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.