SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve iki Kırım Tatarına bir suçlama daha yöneltti

İşgalciler, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve iki Kırım Tatarına bir suçlama daha yöneltti

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2021 18:22
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2021 18:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve iki Kırım Tatarına bir suçlama daha yöneltti

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalci güçlerin kurmaca suçlamaları çerçevesinde; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov hakkında yürütülen ön soruşturma sona erdi. İşgalcilerin, üç Kırım Tatarına bir suçlama daha yönelttiği belirtildi.

Avukat Nikolay Polozov, işgalci güçlerin Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov hakkında yürüttüğü sözde ön soruşturmanın sona erdiğini duyurdu. Üç Kırım Tatarına yöneltilen suçlamaya ayrıca “Krımgazseti” şirketine yaklaşık bin 425 dolar maddi zarar verme suçu eklendi. Avukat Polozov, savunma tarafının dava dosyalarını incelemeye başladığını belirterek, “Dosya çok büyük değil dolayısıyla iddianamenin yılbaşından önce savcılığa gitme olasılığı yüksek. Daha sonra mahkeme” dedi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.