SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerin evine baskın yaptığı gazeteci Temeryanov'un bir çocuğu ağır derecede hasta!

İşgalcilerin evine baskın yaptığı gazeteci Temeryanov'un bir çocuğu ağır derecede hasta!

Haber Giriş Tarihi: 11.08.2022 14:31
Haber Güncellenme Tarihi: 11.08.2022 14:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerin evine baskın yaptığı gazeteci Temeryanov'un bir çocuğu ağır derecede hasta!

Bugün sabah saatlerinde Rus işgali altındaki Kırım’ın Canköy bölgesinde Kırım Tatarlarının evlerine toplu baskın yapıldı. İnsan hakları aktivisti Lütfiye Zudiyeva, “Kırım Dayanışması” muhabiri Vilen Temeryanov'un evinde küçük çocuklarının bulunduğunu ve birinin ağır derece hasta olduğunu söyledi.

Kırım Tatar insan hakları savunucusu ve Kırım Dayanışması girişiminin koordinatörlerinden Lütfiye Zudiyeva, bağımsız yayın organı Grany.ru haber servisinde gazetecilik yapan "Kırım Dayanışması" muhabiri Vilen Temeryanov'un Vilnoye köyündeki evine baskın yapıldığını aktardı. Temeryanov daha önce birkaç kez işgalci güçlerin baskılarına uğramış ve hakkında idari davalar açılmıştı. Bu davalar neticesinde para cezası ödemeye mahkûm edilen Temeryanov hapse dahi girmişti.

GAZETECİ TEMERYANOV'UN ÇOCUKLARINDAN BİRİSİ CİDDİ ŞEKİLDE HASTA

Şu anda Vilen Temeryanov'un çocuklarından birinin ciddi şekilde hasta olduğu öğrenildi. Kırım Tatar aktivist Zudiyeva, çocuğun iki zorlu kalp ameliyatı geçirdiğini ve Eylül ayında bir sonraki ameliyat için hastaneye kaldırılmasının beklendiğini söyledi.

Ayrıca, insan hakları aktivisti Zudiyeva, evleri basılan diğer Kırım Tatarları hakkında da bilgiler verdi.  Bunlardan biri de Blijnigorodskoye köyü sakini aktivist Enver Kroş. Zudiyeva Enver Kroş için, “Zulümle ilk kez karşılaşmıyor. 2015 yılında elektrik akımı ile işkence gördü. 2018'de evi arandı, ardından birkaç gün tutuklu kaldı. Daha sonra sözde "kolluk kuvvetleri" tarafından başka bir ziyaret yapıldı.” dedi.

Başka bir arama ise Canköy ilçesine bağlı Mirnivka köyünden Murat Mustafayev'in evinde gerçekleşti. Mustafayev’in “Kırım Dayanışması”nın bir aktivisti olmadığını söyleyen Zudiyeva, “Ancak Murat’ın belirli aralıklarla duruşmalara gittiğini de biliyoruz.  En azından şu an için bu bilgiye sahibiz.” dedi.

KIRIM TATARLARINA CANKÖY'DE TOPLU BASKIN: ALTI AKTİVİST ALIKONULDU

Rus işgali altındaki Kırım’ın Canköy bölgesinde sabah saatlerinde Kırım Tatarlarının evlerinde arama yapıldığı bildirildi. Kırım Dayanışması, altı Kırım Tatarının evinde baskın düzenlendiğini duyurdu. Rus işgali altında bulunan Kırım’da, işgalci güçlerin bu sabah saatlerinde, Canköy bölgesinde bulunan altı Kırım Tatarının evinde arama yapıldığı aktarıldı. Kırım Dayanışmasından yapılan açıklamada, “Kırım Tatarı Enver Kroş’un evinin yakınında bu sabah 04.00’te iki kolluk kuvvetleri görevlisi aracı geldi. Ayrıca Rus özel timi OMON ve Ulusal Muhafızlardan oluşan beş kişi de vardı. İşgalciler çekimi yasakladı. ‘Kırım Dayanışması’ ile iş birliği yapan birçok avukatın cep telefonlarının işgalci güçler tarafından kapatıldı” denildi.

Kırım Dayanışması, Rus işgali altındaki Kırım’daki baskınla ilgili evlerinde arama yapılan aktivistlerle ilgili ayrıntılı açıklamada bulundu. Açıklamada, “Rus işgalci güçleri tarafından Canköy kenti aktivistleri, Kırım Dayanışması gazetecisi Vilena Temeryanov’a ve Kırım Tatarı Enver Kroş’un evine baskı düzenledi. Canköy’de 3 Kırım Tatarının daha evinde arama devam ediyor. Yine Canköy bölgesine bağlı Mirnovka köyünde başka bir arama yapıldığı biliniyor. Canköy’deki Kırım Tatarı Seyit Abbazov’un evine düzenlenen baskın sonucu, işgalci kolluk kuvvetleri onu bilinmeyen bir yere götürdü. Ayrıca, Murat Mustafayev de bilinmeyen bir yere götürüldü. Bunun dışında, Canköy ilçesine bağlı Özernoye köyünde Edem Bekirov’un evinde yapılan beşinci arama yapıldığının bilgisini aldık ve onun da bilinmeyen bir yere sevk edildiğini öğrendik. En son altıncı baskın ise, Canköy ilçesine bağlı Timofeevka köyünde Rinat Aliyev’in evinde yapıldı” ifadelerine yer verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.